Archivace materiálu ve sbírce Spacedaniel

6. dubna 2013 v 0:47 | Spacedaniel |  Jak sbírám a archivuji
Rád bych také přispěl svou trochou do pomyslného mlýnu sběratele. Jak archivuji já. Předem musím napsat, že nepředkládám žádnou normu, ale jen návod jak na to J
Pravda, když jsem začal sbírat kosmonautiku a to bylo někdy v roce 1975, začínalo se různě a stejně tak se u ukládalo-archivovalo. Než jsem se dopracoval k prvnímu dopisu se žádostí o autogram také to trvalo . V bytě 2+1 mnoho místa nebylo, ale i tak byla zde krabice s místem určení: "pod postelí". Tam se schovávaly noviny, výstřižky z novin, nalepené fotografie opět vystřižené z novin, sem tam pohlednice. Prostě všechny moje chlapecké poklady těch let. Vše naskládáno pečlivě na sobě a na jednom místě v lepenkové krabici. Jak šel čas tak se postupně z lepenkové krabice materiály začaly přesouvat a třídit. Nejdříve do tenkých lepenkových krabic podle názvu letu a až do dnešní podoby a podoby.
Vše jsem přesunul do tzv. šanonů, a i zde moje archivace prošla malým vývojem. Nejdříve došlo na šanony tzv. dvojbodové. Do něj se vkládaly obaly zvané eurosložky. eurosložky byly v té době u nás zpočátku nevalné kvality a co více mírně mléčného zabarvení. Šlo tedy sice o jakousi archivaci, ale mnoho neuspokojovala. Dvojbodový systém závěsu trhal eurosložky z úchytu., materiál se nepřiměřeně krčil a co více pokud si jej člověk chtěl prohlédnout musel jej vyndat. Ne zrovna pohodlné,že ? Stálým vyndáváním docházelo i k ochmatávání třeba fotografie, jisté stopy nesly i jiné materiály. Hledaly se tedy další možnosti., a ty se brzo našly. Šanony byly 4 bodové a eurosložky se staly čiré průsvitné. Páni a to už bylo něco. Stále byly však velmi tenké a manipulace s nimi nebyla jednoduchá. Časem i to se změnilo , hurá. Dnes jsou eurosložky ze silnějších materiálu, čiré a i UV odolné. Zase na druhé straně kazí dojem to , že se v jistých parametrech neshánějí snadno-tedy alespoň v našem regionu. Nezbývá pak jen jedno ,oslovit jiné kolegy o pomoc-a to je také úkolem tohoto blogu-aby jste si pomohli .
Vrátím se zpět., tak tedy čiré eurosložky-obaly . Pozor jsou vyráběny v různých rozměrech. Do některých se dá vložit A4 výkres a vyjde tam přesně. Má to výhodu-při prohlížení nevyjíždí tak snadno ven z euroobalu A4 výkres. A proč se o něm zmiňuji ? Dostávám se na způsob jak archivuji dnes já. V dnešní době kdo nepřišel do styku s počítačem, textovým editorem a tiskárnou ? Myslím si ,že už takto "postižený " byl každý. Každý autogram ,FDC obálku a nebo materiál,který zakládám s úmyslem archivovat umisťuji na pověstnou čtvrtku A4. Nemusí být bílá, ale podle vašeho gusta-jakákoliv barva. Fotografii,obálku a nebo geometrický tvar materiálu který se vejde do formátu A4 udrží na výkresu velmi dobře vyzkoušený a ověřený fotorúžek . Takto připravený exponát-materiál se vloží do eurosložky a zařadíte do příslušné složky-šanonu. Máte vystaráno-je to jednoduché. Chce to jen polici anebo skříň, kde si své "poklady " budete schovávat a ve volné chvíli a nebo snad slabé chvilce se budete orientovat právě na umístění skříně-police. Budete mít vše na jednom místě pohromadě ,úhledně a smyslně uspořádáno.
Přiblížím Vám na příkladu jednoho autogramu. Dnes příkladně jistého člena bývalého týmu Paperclip.von Braunovy skupiny.
MATERIÁL k ARCHIVACI
Tady je to základní..............tzv. euroobal-eurosložka. Není mléčná,ale čirá. S uspokojením si múžete svou fotografii s podpisem prohlížet nekonečně dlouho. Nemusíte se vystavovat ochmatavání fotografie, kde vám v polituře múže například zústat váš otisk ruky......Dá se uchytit jak do dvojbodého šanonu,ale i čtyř a více bodého šanonu. Jak jsem již napsal dvojbodý je dobrý tak k archivaci kancelářských tiskovin a nebo na čem nám málo záleží. Tady u nás sbíráme kosmonautiku a vše co získáme si taky vážíme. Víme,že jsme získali něco co pro nás má cenu ,a aby se to zachovalo pro generace příští-pak uděláme vše proto, aby se naše materiály zachovaly co nejdéle.

Kurt Debus-to bude náš exponát co by příklad-vzorek k archivaci. Jde o fotografii černobílou a formátu přibližně shodnou s většinou NASA foto a nebo tzv. litografií 8x10 palec. Odpovídá také rozměru ,který se vejde v pohodě jak do eurosložky ,tak lze umístit na A4 výkres.
Připravil jsem si A4 výkres lehce žluté barvy. Není tedy nutnost mít bílou-vždyt záleží na vás . V textovém editoru jsem si vychystal titul a tedy hlavní vzhled stránky, a vytiskl. Šipky zde na orázku ukazují 4 body,kde jsem umístil tzv. fotorúžky. Dobře je znáte pokud si nalepujete do rodiného alba své fotografie. Vyznačené šipky ukazují prostor umístění exponátu-tedy fotografie s autogramem.
A stejný zpúsobem jsem si vychystal i druhou stranu A4 výkresu. Tentokráte je to výtisk stručného-hlavního životopisu osoby,která je podepsána-K.Debus.
Již jsem vzpomenul, že na lícové straně jsem umístil fotorúžky. Do nich pak následně navléknete fotografii. Budete mít tak připraven materiál k založení-archovaci.
..........zbývá již zasunout do euroobalu-složky
Opatrně na takto připravený materiál navlékněte euroobal. Pomalu nespěchejte-klid a pohoda.
...............a máte téměř hotovo, téměř. Zbývá temto materiál zařadit tématicky do šanonu.
Cvak a máte hotovo. Kdykoliv si při nějaké příležitosti vzpomenete lze prohlížet a připomenout si liďi z oblasti kosmonautiky. Kosmonauty jako špičku ledovce, a nebo ty kteří byli v pozadí téměř neznámí -přesto se velmi zasloužili za to ,aby se právě kosmonauti stali největší špičkou ledovce .Mrkající
spacedaniel
 


Komentáře

1 z-deniku-prostitutky | Web | 6. dubna 2013 v 0:53 | Reagovat

Ahojky s blogem teprve zacinam, budu rada kdyz se mrknes a zanechas komentar :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama