Květen 2013

Majak49-rada a pomoc

7. května 2013 v 22:49 | Majak49 |  Vaše rada a pomoc
S problémy,které je potřeba řešit ,se snad setkal každý sběratel a to bez vyjímek. Také já jsem se setkala při svém sbírání s jistými potížemi. Se svým pohledem jak jsem vše vyřešila a zažila se chci nyní s Vámi všemi podělit.
Někdy jsou s odesíláním zásilek zpátky problémy. Popíši zde čtyři případy, které se mi staly:
****

První
Přišla poštovní zásilka -snad všem dobře známá obálka z NASA a já jsem měla velkou radost. Otevřela jsem ji byly tam litografie, ale ouha věnování bylo Mikimu s příjmením,které tady nechci uvádět . Po pečlivém zvážení situace jsem se obrátila na jednoho sběratele v naší republice jestli by nemohl zjistit kdo to je., a nějaký kontakt na něj. Po nějaké době se podařilo skutečného adresáta zjistit a zásilka tak putovala do Rakouska ke skutečnému majiteli.
Tady bych se tak trochu vložil do textu. Je to beze všeho ku cti sběratelsky MAJAK49. Při obdržení zásilky na její jméno a adresu dostala podepsaný materiál,který nebyl určený pro ní. Sáhněte si do svědomí a řekněte si sami kolik z Vás by se zachovalo stejně-z mé strany klobouk dolú čest a sláva. Jistě dotyčný Rakouský sběratel bude mít o našich sběratelích velmi dobré mínění a to díky Majaku49 a jejímu kolegovi,který pomohl dotyčného vypátrat. Spacedaniel
Druhý
Jednou se ve schránce objevila podepsaná moje kartička od astronauta, přemýšlela jsem, jak se tam mohla dostat. Otočila jsem ji na druhou stranu a koukám; moje adresa, známky a adresa odesílatele Usmívající se
Stávají se tedy věci mezi nebem a Zemí :-).,kartička šla světa kraj poštovním procesem prošla a nikdo jí neukradl-pošťák doručil-majitel byl štěstí bez sebe-wow


Třetí
přišel mi e-mail od sběratelského kolegy z Prahy, že mu z Hvězdného přišla obálka s autogramy a v ní mezi jiným, byla moje podepsaná kartička i s prosbou o podpis. V Pardubicích mi ji předal. Děkuji ještě jednou.
Wow.,wow.,wow špica tak tomu se říká sběratelská a kamarádská spolupráce-s opět klobouk dolú-Spacedaniel

Čtvrtý
přišel mi nedoručitelný dopis z Ameriky, to se stává, ale na druhé straně obálky byla přilepená další menší obálka, pro toho samého astronauta, ale žadatel byl z Ameriky. Tak ji pošlu adresátovi.

Archivace Majak49

7. května 2013 v 21:49 | Majak49 |  Jak sbírám a archivuji
Vážení "spolu-postižení"- kolegové .,
již delší dobu se zajímám hlavně o pilotovanou kosmonautiku.
O každém kosmickém letu ( mimo Vostok 1 a Vostok 2) mám dodnes do sešitu nalepené výstřižky z novin a časopisů, doplněné o fotografie hlavně z letů Apolla z ČTK v Praze . S tímto "systémem" shromaždování informací pokračuji dodnes..
Po startu Apolla 11 jsem si napsala do NASA o materiály z každém letu. Neuměla jsem anglicky, tak jsem to psala "česky" a pokaždé mi poslali litografie posádky s autogramy. Až později jsem se dozvěděla, že jsou to bohužel tzv. autopeny.
Díky porozumění propagačního oddělení NASA jsem dostávala také litografie ze snímků pořízených z vesmíru a tištěné reporty kosmických letů raketoplánů až do STS 41C.
Dále jsem již nepsala, protože mi poslali ceník, co vše mohu mít za dolary., a to mne odradilo. Dolary ,ty jsem neměla a o materiály jsem si přestala psát. Samozřejmě jsem napsala také do Hvězdného a odtud mi poslali pohlednice s autogramy 8 kosmonautů od Bykovského dále. Osobně jsem získala autogramy Popoviče a Leonova při návštěvě Brna. To bylo se sbíráním v té době všechno.
V roce 1996 jsem si koupila knihu "Smrt měla jméno Challenger" a při autogramiádě jsem se od autora dozvěděla něco o sbírání autogramů astronautů a kosmonautů. Nechala jsem si to projít hlavou a rozhodla jsem se, že si svoji kosmonautickou sbírku doplním autogramy.

Nechtěla jsem si psát o fotografii nebo bílou kartičku s autogramem, jak se to většinou dělá, tak jsem si udělala osobní kartičku velikost 10x15 cm

Kartička vyhotovená v tomto rozměru. Příklad podepsaného materiálu amerického astronauta Franka F.Bormana.


Stejným způsobem tak jak archivuji autogramy jednotlivých astronautů a kosmonautů , archivuji i celé posádky kosmických letů-pokud se mi to podaří
Nachystala jsem si dopis s prosbou o autogram, tentokrát samozřejmě anglicky, německy a rusky a psala jsem a psala. Od roku 2003 jsem si nechala vytisknout osobní kalendáříky s kosmickou tematikou, abych mohla posílat nějaký suvenýr.
**************************
A pokud posílám znovu, těm co mi odpověděli a oni většinou opět pošlou kartičku podepsanou zpět. Některé autogramy jsem získala osobním setkáním v naší republice a i v blízkém zahraničí. Autogramy na mých kartičkách archivuji v albech na fotografie a pokud některý autogram kupuji nebo měním, tak dávám přednost již zvolené velikosti 10x15cm.


Prioritně jsem psala jen do NASA.,ESA.,CSA a nebo do Hvězdného městečka. Později jsem získala několik adres do zaměstnání astronautů a nebo přímo do místa jejich bydliště. Pomaloučku začaly chodit jednotlivé odpovědi., a v loni jsem začala s tvorbou dalšího typu sběratelské kartičky.


OTEC a SYN

5. května 2013 v 11:24 | rimava |  Autogramy-podepsané materiály
Za výdatnej pomoci môjho ruského priateľa sa mi podarilo získať do zbierky,myslím,celkom zaujímavé fotografie.
Spoločné fotografie otca a syna Alexandra a Sergeja Volkova,na dvoch fotografiách spolu aj s A.Leonovom.

Toto je jedna z fotografií. Druhá zachycuje skupinovou fotografii,kde je i první člověk,který vystoupil do volného vesmíru-Alexej A.Leonov.

DIPLOM

5. května 2013 v 11:15 | rimava |  OSTATNÍ
Za dlhoročné "otravovanie"personálu a kozmonautov,potešilo malé ocenenie z Hviezdneho Mestečka
pri príležitosti Dňa kozmonautiky. 2013
Úžasný