Archivace Majak49

7. května 2013 v 21:49 | Majak49 |  Jak sbírám a archivuji
Vážení "spolu-postižení"- kolegové .,
již delší dobu se zajímám hlavně o pilotovanou kosmonautiku.
O každém kosmickém letu ( mimo Vostok 1 a Vostok 2) mám dodnes do sešitu nalepené výstřižky z novin a časopisů, doplněné o fotografie hlavně z letů Apolla z ČTK v Praze . S tímto "systémem" shromaždování informací pokračuji dodnes..
Po startu Apolla 11 jsem si napsala do NASA o materiály z každém letu. Neuměla jsem anglicky, tak jsem to psala "česky" a pokaždé mi poslali litografie posádky s autogramy. Až později jsem se dozvěděla, že jsou to bohužel tzv. autopeny.
Díky porozumění propagačního oddělení NASA jsem dostávala také litografie ze snímků pořízených z vesmíru a tištěné reporty kosmických letů raketoplánů až do STS 41C.
Dále jsem již nepsala, protože mi poslali ceník, co vše mohu mít za dolary., a to mne odradilo. Dolary ,ty jsem neměla a o materiály jsem si přestala psát. Samozřejmě jsem napsala také do Hvězdného a odtud mi poslali pohlednice s autogramy 8 kosmonautů od Bykovského dále. Osobně jsem získala autogramy Popoviče a Leonova při návštěvě Brna. To bylo se sbíráním v té době všechno.
V roce 1996 jsem si koupila knihu "Smrt měla jméno Challenger" a při autogramiádě jsem se od autora dozvěděla něco o sbírání autogramů astronautů a kosmonautů. Nechala jsem si to projít hlavou a rozhodla jsem se, že si svoji kosmonautickou sbírku doplním autogramy.

Nechtěla jsem si psát o fotografii nebo bílou kartičku s autogramem, jak se to většinou dělá, tak jsem si udělala osobní kartičku velikost 10x15 cm

Kartička vyhotovená v tomto rozměru. Příklad podepsaného materiálu amerického astronauta Franka F.Bormana.


Stejným způsobem tak jak archivuji autogramy jednotlivých astronautů a kosmonautů , archivuji i celé posádky kosmických letů-pokud se mi to podaří
Nachystala jsem si dopis s prosbou o autogram, tentokrát samozřejmě anglicky, německy a rusky a psala jsem a psala. Od roku 2003 jsem si nechala vytisknout osobní kalendáříky s kosmickou tematikou, abych mohla posílat nějaký suvenýr.
**************************
A pokud posílám znovu, těm co mi odpověděli a oni většinou opět pošlou kartičku podepsanou zpět. Některé autogramy jsem získala osobním setkáním v naší republice a i v blízkém zahraničí. Autogramy na mých kartičkách archivuji v albech na fotografie a pokud některý autogram kupuji nebo měním, tak dávám přednost již zvolené velikosti 10x15cm.


Prioritně jsem psala jen do NASA.,ESA.,CSA a nebo do Hvězdného městečka. Později jsem získala několik adres do zaměstnání astronautů a nebo přímo do místa jejich bydliště. Pomaloučku začaly chodit jednotlivé odpovědi., a v loni jsem začala s tvorbou dalšího typu sběratelské kartičky.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama