Trochu humoru ze setkání s kosmonauty

2. června 2013 v 11:47 | Spacejulius47 |  OSTATNÍ
Kosmické "historky".
Při příležitosti berlínské filatelistické výstavy AstroPhil 2013 se ruský kosmonaut V.Kovaljonok aktivně zapojil do diskuze o problematice současné a budoucí kosmonautiky a rovněž si se zájmem prohlédl vystavené kosmické exponáty, ve kterých "poznal" celou řadu svých celsitvostí. Kosmonaut Kovaljonok je ale i dobrý vypravěč "kosmických" vtipů a historek, což v Berlíně ochotně dokázal.
Jednou z jeho oblíbených je historka o tom, jak kosmonaut Běregovoj při své návštěvě v Jižní Americe dostal otázku, zda se již sovětští kosmonati setkali s mimozemšťany. Běregovoj považoval celou otázku za naprostý žert a proto i žertovně odpověděl. "Ano, setkali. Zrovna včera hlásila posádka Kovaljonok/Rjumin, že měli návštěvu. Někdo zaklepal na dveře stanice a když Kovaljonok otevřel, tak za dveřmi byli mimozemšťané. A prý, zda mohou dál. Byli pozváni dál, vešli do stanice no a zeptali se, zda je možné popít vodku. Takže vodku popili, poděkovali a odešli." Každý rozumně uvažující člověk by musel okamžitě zjistit, že si Běregovoj dělal z posluchačů legraci. Bohužel v Jižní Americe tomu bylo jinak. Po Běregovém se krátce poté v dané oblasti objevil kosmonaut Jelisejev a ten přivezl do Moskvy hromadu místních novin, kde byly palcové titulky typu "Rusové se setkali s mimozemšťany", "Rusové popíjejí s mimozemšťany vodku" a podobné nesmysly. A všichni se odvolávali na oficelní vystoupení ruského kosmonauta Běregového. Chudák kosmonaut Běregovoj musel pak v Moskvě mnohé vysvětlovat.
Jiná zajímavá historka se vztahuje k diskuzi na jedné z ruských středních škol. Setkání se školáky se účastnili nejen někteří kosmonauti, ale i vysocí představitelé AV SSSR a některých kosmických institucí. Do diskuze se přihlásila asi třináctiletá dívenka a položila vysokým představitelům "kosmického života" celkem jednoduchou otázku: "Co se stane, když v orbitální stanici zapálíte sirku?". V sále nastalo hluboké ticho, protože nikdo neznal odpověď. Dle tehdy platných bezpečnostních předpisů se na stanici nejen nesměl používat jakýkoliv otevřený oheň, a to hořící sirka je, ale dokonce ani elektrická pájka a podobné věci. Takže třináctiletá dívka "uzemnila" kosmickou elitu SSSR. Kosmonautům to ale začalo vrtat hlavou, takže údajně kosmonaut Makarov krabičku sirek na palubu orbitální stanice propašoval. Ovšem ani on, ani jeho kolega, nenašli odvahu si sirkou škrtnout. Posádka Sojuzu 29 při úklidu stanice krabičku sirek objevila. I oni byli na rozpacích, zda ano či ne. "Pokud to tady bouchne, tak žádná vládní komise není schopna zjistit proč. Takže zlatá hvězda hrdiny nás nemine a rodiny budou zajištěny" byl závěr kosmonautů v diskuzi o tom, zda škrtnou či nikoliv. Prověřili složení atmosféry ve stanici, aby opravdu odpovídala podmínkám na Zemi a poté Kovaljonok škrtnul. A ejhle nic
se nestalo. Když dřívko sirky dohořelo až nakonec Kovaljonok zbytek pustil z ruky. Na konci se plamínek sbalil do kuličky a až dohořelo dřívko, tak plamínek zhasnul. Na základě tohoto nepovoleného experimentu došlo ke změně bezpečnostních předpisů pro činnost na palubě orbitálních stanic. Takže Rusové již mohou na palubě stanice např. pájet spoje, což dříve nebylo možné. V důsledku uvolněného pájeného spoje se tak dříve musely vyměňovat celé bloky. Nová situace umožnila údajně snížit objem dopravovaných náhradních dílů ona oběžnou dráhu o celých 30%. Bohužerl kosmonaut Kovaljonok neprozradil, jakou formou informovali CUP o realizaci tohoto "nepovoleného" experimentu.
Další z historek pochází z návštěvy Kovaljonka v Japonsku. Zde na jedné z univerzit dostal kosmonaut od nenápadné obrýlené studentky pálený dotaz: "Jak je to se souloží ve vesmíru". Kovaljonok přiznal, že v prvním okamžiku nevěděl, jak má reagovat. Byl připraven na všechny možné dotazy, ale toto nečekal. Snažil se proto studentce vysvětlit, že na stanici jsou vždy pouze dva muži a proto tato situace nepřichází v úvahu. Studentka však trvala na svém a dál chtěla vědět, jak soulož ve vesmíru probíhá. Kovaljonok se jí proto zeptal, jaké si při tom představuje pohyby, zda stejné, jako na Zemi či nějaké jiné. Poté, co bylo potvrzeno, že stejné jako na Zemi, tak si Kovaljonok dodat odvahy a pustil si fantazii tak říkajíce na špacýr. "Při této činnosti musíme především eliminovat působení zákona akce a reakce. Takže partneři se obepnou gumovým pásem, který zajišťuje, že nebudou neustále odletovat do prostoru, protože gumový pás to dovolí pouze velmi málo. Zpětně při svém smrštění pás naopak partnery opět přítáhne k sobě a tím perfektně napodobuje zemskou tíži". Studentka byla s vysvětlením spokojena a studentský časopis university mohl přinést senzační zprávu - "Rusové vyřešili a ověřili technologii soulože v beztížném stavu". Co k tomu dodat? Pouze to, že kosmonauti to nemají evidentně lehké ani na Zemi.
Usmívající seUsmívající seUsmívající seUsmívající se
Děkuji za toto vyprávění, které příznivě zlepšuje tento blog pro všechny sběratele. Doufám, že to všichni také ocení a i oni budou přispívat dále.Usmívající se
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama