Červenec 2013

Bylo nebylo.....dávno tomu

28. července 2013 v 20:09 | spacedaniel |  OSTATNÍ
.........prázdniny.,cha mrtvo zde co ? Hledal jsem co tady dát.......napadlo mne ,že když už jsem se dal do úklidu v šuplíkách pak proč zde nedat to co historicky kosmonautiku losmických letú psalo. Kratičké zprávy a připomínky co bylo než bylo a jinak když bylo jak se na to lidé dívali. Tak tedy začneme. V časech kdy se chystala a hlavně čekala událost prvního kosmického letu člověka do vesmíru....se stále nevědělo jakl tento let bude probíhat. Spousta spekulací a nakonec se ukázalo schéma,které velmi rychle oběhlo Zeměkouli. Posuďte sami..........kdy i kosmická loď vypadala jinak,než ve skutečnosti.

:-) Není to však jediná věc co jsem ze šuplíku vyndal oskenoval a po té také vyhodil do sběru. Dlouho jsem schovával , a vlastně doposud schovávám rúzné materiály v domnění,že se jednou někomu k něčemu budou hodit. No a vlastně hodí-tedy snad trochu skeny přispějí k zajímavostem tohoto blogu pro všechny.
Krátce po letu J.A.Gagarina se velmi brzo začaly objevovat rúzné projekty a nápady made in kosmonautika. Myšlenka lidí a jejich letú do vesmíru-podmaňovat si jej a užívat se rozjela na plno. Jeden z návrhú se týkal prvních podob kosmických stanic a obytných měst u Měsíce a později ii na povrxhu Měsíce. Mo proč vlastně ne? Fantazie je jedním z hnacích motorú lidské činnosti a tak proč by tomu nemělo být i v kosmonautice ? Jistě, je to vlastně nutností...

Musím Vám všem také ještě dát vědět, že uvedené skeny pochází z našeho tisku a časopisú. Jak jsem psal schovával jsem si je do těchto dní. Tak se dělím s vámi o vzpomínku na to co se čekalo od kosmonautiky, a nebo také co mělo být a nebylo. Na co se čekalo a bylo později.......
O tom,že se ne vždy dařil záměr svědčí další scan. Týká se dobytí Měsíce a jeho pozorování a mapování sondou na dráze kolem Měsíce. Výtečný program RANGER. Posuďte sami :

¨

Dalším skenem se vrátíme k odhadované podobě kosmické lodě Vostok před jeho letem do vesmíru. Tato podoba se ukázala v časopise Zápisník z před rokem 1961-pobavte se sami.

Sranda co. Podívejte se jen na srovnání s kosmickou kapslí Mercury v měřítku velikosti. Dnes už víme,že pravda byla tak trochu rozdílnější . Uteklo trochu vody a do vesmíru se 11.8.1962 podívá kosmonaut Adrijan Nikolájev, aby splnil program letu tzv. prvního skupinového letu ve Vostoku 3 a Vostoku 4. Návrat Nikolájeva se uskutečnil 15.8.1962 a na Zemi přivezl kazety s exponovanými filmy Zemského povrchu. Dva z nich si můžete také nyní prohlédnout. Jde sice o černobílou verzi,ale i tak je to skutečně úchvatný pohled.

Následující obrázek Vás seznámí,že i tzv. okrajová technika kosmonautiky procházela svým vývojem. Ne jinak tomu bylo i v případě rúzných laboratoří a hardware potřebných k výzkumu.

Apollo není jen slupka,kterou znáte z množství fotografií. Ta"slupka" obsahovala velké množství zařízení,které napomáhalo ke zdárné realizaci jak stroj-Apollo- ovládat, tak i řídit. Jedním takovým zařízením z mnoha, byla i mechanika navigačních zařízení. Obrázek z magazínu Zápisník jej pro veřejnost kratičkou zprávou představil. A nyní......si jej po letech múžete prohlédnout i vy sami.

Američané předpokládali,že nebudou jen poskakovat kolem výsadkového mudulu na Měsíci. Další lety předpokládaly svobodnější a podstatně roušířenější pohyb po povrchu Měsíce. Projektovaly se i další zařízení. Mezi ně se směle múže řadit i vývoj rúzných vozidel usnadnující pohyb posádky po povrchu Měsíce. Lunar Rover tak jej známe, ano.

Firmy pohybující se kolem kosmického prúmyslu,návrháři a kdo ví kdo ještě rozjely svou fantazii do vysokých otáček :-)
Dúkazem,kde až to mělo zajít ...... je následující snímek . Jakýsi lunární šlapohyb :-) posuďte sami

Amerika nebyla nadšena pouze programem Apollo. Mercury,Gemini........,ale nyní se podíváme na Gemini. Vystřiženo a skenováno pro vás. Jde o ukázku tehdy ještě jen hrubého modelu 1:1. Kuriozitou bylo,že v letech 1963 ještě nebyla definitivně rozhodnuto o nosiči pro Gemini.

Pilotní výcvik,para výcvik........výcvik řešení krizových situací......a jedním takovým trénikem je i nácvik na katapultáž. Takovýto výcvik absolvovali všichni Rusové a američané také. Rovněž časopis Zápisník cca z období 1963 situaci tréninku zachytil. Tak se podívejte sami _

A vrátíme se nějakým,i snímky k programu Apollo. Stejný časopis přibližuje čtenářúm koncepci přistávacího modulu Apollo. Jednou v měřítku vzhledem k posádce a podruhé záběrem z vnitřku makety z výcviku. Ze snímkú číší dobová atmosféra-posudte sami


Realizoval se program Apollo. Mohli jste se podívat na návrh velitelského modulu,lunárního vozidla.......v plánech byly také ještě ambiciózní plány,ale již nebyly a nebo nemohly být z rúzných dúvodú realizovány. Byly snad asi na svou dobu příliž nadčasové a nebo technicky náročné ? Snad,ale právě proto, alespon zústaly pro další generace myšlenkou a návrhem jak jít vpřed za svými cíly.
Lunární podzemní cesty, cesty a města-obytné prostory( těžba minerálú) pro pionýry vesmíru-nové dobyvatele.

K vybavením laboratoří určených pro výzkum Měsíce se ve své době objevila i další podoba:


Představíte si retranslační televizní stanici na orbitu kolem naší planety ? Jistě dnes ano je to vlastně běžný jev a dnes to někoho vlastně osloví jen v případě výpadku TV signálu. Prostě jsme si zvykli na tento luxus. Dostáváte obraz a zvuk v digitální kvalitě za paušální poplatek. Vybíráte si konkrétní balíčky stanic a zábavy. Představte si však,že v roce přibližně 1963 vznikl ideo návrh TV retlanslační stanice,kterou měla řídit a obsluhovat posádka. Zajímavé, že?


A nyní poslední příspěvek Bylo nebylo.....dávno tomu. Ti,kteří se zabývají kosmonautikou jistě znají Sea Launch -mořský start. Tento návrh však také není novinkou několika málo let minulých. Podívejte se sami. I tento obrázek je z ročníku 1963 časopisu Zápisník.

Děkuji za pozornost. Nyní se prozatím rozloučím, a pokusím se najít další zajímavosti z oblasti kosmonautiky. Tedy vydržte. Už naše kolegyně mi slíbila příspěvek,který si sama pro vás všechny nachystala-věřte jistě to bude zajímavé. A co vy ostatní máte také něco.,neostýchejte se a konejte.
Spacedaniel
XXVI. kongres účastníků kosmických letů

12. července 2013 v 21:30 | spacejulius47 |  ARCHÍV Akcí
Předtím, než zde budete číst řádky o XXVI. Kongresu ASE v Kolíně n. Rýnem, bych rád poděkoval. Spacejulius47 si pro Vás všechny nachystal své postřehy z tohoto setkání . Napsal text a připravil fotografie. Pohotově Vás tak může informovat. Doufám,že si tak všichni můžeme pomoci-a já konkrétně za tento report DĚKUJI-spacedaniel
XXVI. kongres účastníků kosmických letů v Kolíně nad Rýnem ve dnech 1.- 5.7.2013 přinesl mnoho zajímavého jak pro sběratele podpisů, fotografy, ale i pro ty, kteří chtěli "živé" kosmonauty pouze vidět. V následující fotogalerii jsou zachyceny některé momenty kongresu, včetně konkrétních účastníků. Společná fotografie účastníků již byla na blogu zveřejněna. V příštím roce se bude XXVII. kongres konat v čínském Pekingu, což je pro nás ze střední Evropa tak trochu z ruky. Zajímavější bude rok 2015, neboť XXVIII. Kongres ASE by se měl konat ve švédském Stokholmu. Minimálně takové závěry přijalo vedení ASE při svém jednání v Kolíně n.R.ASE 2013

11. července 2013 v 20:49 | spacejulius47 |  ARCHÍV Akcí
Vážení kolegové,
ve dnech 1.-5.7.2013 se v německém Kolíně nad Rýnem konal již XXVI. kongres účastníků kosmických letů. Akce se zúčastnilo více jak 80 astronautů, kosmonautů, tajkonautů a dalších -nautů. I když se řada přihlášených účastníků nedostavila, bylo setkání s přítomnými víc než zajímavé. Především čínští tajkonauti byli velmi vstřícní a sběrateli podpisů i vyhledávaní. Až na naprosté (a je třeba říci, že tradiční) výjimky byli účastníci kongresu vůči návštěvníkům a sběratelům velmi vstřícní. Prohlížíte si fotografii účastníků, kterou jsem pořídil v den zahájení. V průběhu kongresu se však objevilo několik dalších účastníků.
S pozdravem
Spacejulius47


Autogram tajkonautky LIU YANG

5. července 2013 v 13:59 | spacejulius47 |  Autogramy-podepsané materiály
Na těchto stránkách jsem avizoval setkání ženských kosmonautek ve Vídni. Bezesporu jednou z nejzajímavějších a pro sbírky mnohých nejatraktivnějších kosmonautek-tajko LIU YANG. Zatím se mnoho autogramů tedy těch skutečných čínských kosmonautů nevidí. Můžete se s nimi setkat na aukcích ebay a jiných aukčních serverech. Nejobtížnější je však je rozeznat od skutečných. Jejich podpis je jako obrázek-nepíší ,ale malují. Chce to čas-než se objeví nějaký vzorník autopenú a nebo různých napodobenin.
Připravil jsem pro Vás alespon jednu vodící stopu,která jistě stojí za povšimnutí. Je to fotografie čínské taijkonautky a jejího skuteného autogramu. Proč jsem si jistý ,že je autentický a tedy i skutečný ? Dúvod je velmi jednoduchý-vznikal před mýma očima, protože jsem na setkání s touto osobou byl, a tedy potažmo nejen s ní-můj článek jste si měli možnost přečíst také.
Tedy vážení přátelé představuji Vám všem LIU YANGovou

Dalším pohledem se díváme na FDC obálku made in China. Za zajímavou považuji především obálku, kterou čínská pošta věnovala tajkonautce. Vlevo je natištěný podpis na obálce, vpravo je originál, získaný 13.6.2013 ve Vídni. Optický rozdíl je víc než zřejmý. nebo byla ve Vídni dvojnice?
A poslední sken.......Na fotografii posádky Shenzhou IX chybí ještě podpis Jing Haipenga. Toho jsem, prozatím, nepotkal.
(tady bych chtěl dodat-trpělivost růže přináší., a spacejulius47 je tím pádným důkazem. Trpělivě shání a využívá každého setkání pro jak individuální autogramy tak i pro sestavování celých posádek. Gratuluji a přeji hodně štěstí a úspěchu v lovu autogramů :-)
spacejulius47