Bylo nebylo.....dávno tomu

28. července 2013 v 20:09 | spacedaniel |  OSTATNÍ
.........prázdniny.,cha mrtvo zde co ? Hledal jsem co tady dát.......napadlo mne ,že když už jsem se dal do úklidu v šuplíkách pak proč zde nedat to co historicky kosmonautiku losmických letú psalo. Kratičké zprávy a připomínky co bylo než bylo a jinak když bylo jak se na to lidé dívali. Tak tedy začneme. V časech kdy se chystala a hlavně čekala událost prvního kosmického letu člověka do vesmíru....se stále nevědělo jakl tento let bude probíhat. Spousta spekulací a nakonec se ukázalo schéma,které velmi rychle oběhlo Zeměkouli. Posuďte sami..........kdy i kosmická loď vypadala jinak,než ve skutečnosti.

:-) Není to však jediná věc co jsem ze šuplíku vyndal oskenoval a po té také vyhodil do sběru. Dlouho jsem schovával , a vlastně doposud schovávám rúzné materiály v domnění,že se jednou někomu k něčemu budou hodit. No a vlastně hodí-tedy snad trochu skeny přispějí k zajímavostem tohoto blogu pro všechny.
Krátce po letu J.A.Gagarina se velmi brzo začaly objevovat rúzné projekty a nápady made in kosmonautika. Myšlenka lidí a jejich letú do vesmíru-podmaňovat si jej a užívat se rozjela na plno. Jeden z návrhú se týkal prvních podob kosmických stanic a obytných měst u Měsíce a později ii na povrxhu Měsíce. Mo proč vlastně ne? Fantazie je jedním z hnacích motorú lidské činnosti a tak proč by tomu nemělo být i v kosmonautice ? Jistě, je to vlastně nutností...

Musím Vám všem také ještě dát vědět, že uvedené skeny pochází z našeho tisku a časopisú. Jak jsem psal schovával jsem si je do těchto dní. Tak se dělím s vámi o vzpomínku na to co se čekalo od kosmonautiky, a nebo také co mělo být a nebylo. Na co se čekalo a bylo později.......
O tom,že se ne vždy dařil záměr svědčí další scan. Týká se dobytí Měsíce a jeho pozorování a mapování sondou na dráze kolem Měsíce. Výtečný program RANGER. Posuďte sami :

¨

Dalším skenem se vrátíme k odhadované podobě kosmické lodě Vostok před jeho letem do vesmíru. Tato podoba se ukázala v časopise Zápisník z před rokem 1961-pobavte se sami.

Sranda co. Podívejte se jen na srovnání s kosmickou kapslí Mercury v měřítku velikosti. Dnes už víme,že pravda byla tak trochu rozdílnější . Uteklo trochu vody a do vesmíru se 11.8.1962 podívá kosmonaut Adrijan Nikolájev, aby splnil program letu tzv. prvního skupinového letu ve Vostoku 3 a Vostoku 4. Návrat Nikolájeva se uskutečnil 15.8.1962 a na Zemi přivezl kazety s exponovanými filmy Zemského povrchu. Dva z nich si můžete také nyní prohlédnout. Jde sice o černobílou verzi,ale i tak je to skutečně úchvatný pohled.

Následující obrázek Vás seznámí,že i tzv. okrajová technika kosmonautiky procházela svým vývojem. Ne jinak tomu bylo i v případě rúzných laboratoří a hardware potřebných k výzkumu.

Apollo není jen slupka,kterou znáte z množství fotografií. Ta"slupka" obsahovala velké množství zařízení,které napomáhalo ke zdárné realizaci jak stroj-Apollo- ovládat, tak i řídit. Jedním takovým zařízením z mnoha, byla i mechanika navigačních zařízení. Obrázek z magazínu Zápisník jej pro veřejnost kratičkou zprávou představil. A nyní......si jej po letech múžete prohlédnout i vy sami.

Američané předpokládali,že nebudou jen poskakovat kolem výsadkového mudulu na Měsíci. Další lety předpokládaly svobodnější a podstatně roušířenější pohyb po povrchu Měsíce. Projektovaly se i další zařízení. Mezi ně se směle múže řadit i vývoj rúzných vozidel usnadnující pohyb posádky po povrchu Měsíce. Lunar Rover tak jej známe, ano.

Firmy pohybující se kolem kosmického prúmyslu,návrháři a kdo ví kdo ještě rozjely svou fantazii do vysokých otáček :-)
Dúkazem,kde až to mělo zajít ...... je následující snímek . Jakýsi lunární šlapohyb :-) posuďte sami

Amerika nebyla nadšena pouze programem Apollo. Mercury,Gemini........,ale nyní se podíváme na Gemini. Vystřiženo a skenováno pro vás. Jde o ukázku tehdy ještě jen hrubého modelu 1:1. Kuriozitou bylo,že v letech 1963 ještě nebyla definitivně rozhodnuto o nosiči pro Gemini.

Pilotní výcvik,para výcvik........výcvik řešení krizových situací......a jedním takovým trénikem je i nácvik na katapultáž. Takovýto výcvik absolvovali všichni Rusové a američané také. Rovněž časopis Zápisník cca z období 1963 situaci tréninku zachytil. Tak se podívejte sami _

A vrátíme se nějakým,i snímky k programu Apollo. Stejný časopis přibližuje čtenářúm koncepci přistávacího modulu Apollo. Jednou v měřítku vzhledem k posádce a podruhé záběrem z vnitřku makety z výcviku. Ze snímkú číší dobová atmosféra-posudte sami


Realizoval se program Apollo. Mohli jste se podívat na návrh velitelského modulu,lunárního vozidla.......v plánech byly také ještě ambiciózní plány,ale již nebyly a nebo nemohly být z rúzných dúvodú realizovány. Byly snad asi na svou dobu příliž nadčasové a nebo technicky náročné ? Snad,ale právě proto, alespon zústaly pro další generace myšlenkou a návrhem jak jít vpřed za svými cíly.
Lunární podzemní cesty, cesty a města-obytné prostory( těžba minerálú) pro pionýry vesmíru-nové dobyvatele.

K vybavením laboratoří určených pro výzkum Měsíce se ve své době objevila i další podoba:


Představíte si retranslační televizní stanici na orbitu kolem naší planety ? Jistě dnes ano je to vlastně běžný jev a dnes to někoho vlastně osloví jen v případě výpadku TV signálu. Prostě jsme si zvykli na tento luxus. Dostáváte obraz a zvuk v digitální kvalitě za paušální poplatek. Vybíráte si konkrétní balíčky stanic a zábavy. Představte si však,že v roce přibližně 1963 vznikl ideo návrh TV retlanslační stanice,kterou měla řídit a obsluhovat posádka. Zajímavé, že?


A nyní poslední příspěvek Bylo nebylo.....dávno tomu. Ti,kteří se zabývají kosmonautikou jistě znají Sea Launch -mořský start. Tento návrh však také není novinkou několika málo let minulých. Podívejte se sami. I tento obrázek je z ročníku 1963 časopisu Zápisník.

Děkuji za pozornost. Nyní se prozatím rozloučím, a pokusím se najít další zajímavosti z oblasti kosmonautiky. Tedy vydržte. Už naše kolegyně mi slíbila příspěvek,který si sama pro vás všechny nachystala-věřte jistě to bude zajímavé. A co vy ostatní máte také něco.,neostýchejte se a konejte.
Spacedaniel 


Komentáře

1 ♥AniseQ♥ | Web | 28. července 2013 v 20:13 | Reagovat

Super, mnoho štěstí přeju!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama