Krejčovství pro kosmonauty

10. srpna 2013 v 15:41 | Přepis Spacedaniel |  Informace z kosmonautiky
Pro kosmonauta znamená jeho výstroj více než druhá kůže. Dokonalá výstroj je otázkou přežití
Z časopisu 100+1 zajímavostí -přetisk z Muy Interesante, Madrid*
Na kosmické lodi nebo v raketoplánu se kosmonauti nemusejí oblékat do skafandrů ,ale ani tady se neobejdou bez řady pomocných doplňků (pásů, suchých zipů, rukavic atd.), které ulehčují pohyb kosmonautů v podmínkách mikrotíže . Aby mohl kosmonaut provádět výzkumné úkoly a pracovat vně
kosmické lodi, potřebuje k tomu speciální skafandr, který již léta patří k technologickým zázrakům.
Je známo, že s rostoucí nadmořskou výškou se snižuje množství molekul kyslíku ve vdechovaném vzduchu, Od nadmořské výšky pěti tisíc čtyř set metrů je atmosféra o polovinu řidší než na úrovni moře a ve více než dvanácti tisících metrech je vzduch tak lehký, že letecké kyslíkové masky nejsou prakticky použitelné. Při překročení hranice devatenácti tisíc metrů může pouze
speciální skafandr zajistit dostatečný přísun kyslíku a udržovat hladinu tělesného tlaku tak, aby krev a další tělesné tekutiny zůstávaly
v tekutém stavu. Výstroj kosmonauta musí zajišťovat podobný vzduch, který by dýchal na zemi. Plyn, který je přiváděn do skafandru, je ovšem ve většině případů stoprocentní kyslík. Znamená to, že kosmonaut ve skafandru dýchá více kyslíku než obyvatel pozemské přímořské oblasti.
Výstroj
Krejčí, kteří zhotovují kosmonautům skafandry, rozhodně nevystačí se základními znalostmi střihu a šití konfekce. Na výsledku jejich práce závisejí lidské životy. Výrobou a údržbou vesmírné výstroje kosmonautů se v rámci NASA zabývá americká firma Hamilton Standard. Před každou vesmírnou expedicím v dílnách společnosti nejprve zhotovují skafandry a poté se kontroluje jejich bezchybná funkčnost a odolnost. Po návratu z vesmíru se skafandry znovu vracejí firmě Hamilton Standard, aby se podrobily testům, které zjišťují únavu použitého materiálu. Zároveň se řeší chyby, k nimž případně došlo, a vylepšují se parametry skafandrů. Žijeme v době raketoplánů, což předpokládá, že vesmírné skafandry musí odpovídat zcela novým technologickým parametrům. Kosmonaut totiž startuje ze Země a vrací se na ni stejným dopravním prostředkem, řadu dní stráví v podmínkách mikrotíže, uskutečňuje nejrůznější vědecké pokusy na palubě raketoplánu zároveň musí být připraven pracovat dlouhé hodiny mimo raketoplán - ve vesmírném prostoru. Dnešní hrdinové vesmíru jsou při startu a návratu na Zemi chráněni přetlakovým skafandrem, který udržuje tlak v nohou a v břišní krajině. Vlastní oblek sestává z helmy, lehkého spodního oděvu, zpevněného chrániče těla, vysílače, rukavic a bot, Výstroj chrání před změnami tlaku a v případě nouze i před nebezpečnou radiací.

Domácí oblek
Na oběžné dráze kosmonauti obvykle pracují a odpočívají v tričku a pohodlných kalhotách. Většinou bývají bosi nebo jen v ponožkách. Ani to není oblečení, které si přivezli z domova. Výstroj kosmonautů používaná na palubě raketoplánu - helmami počínaje a spodním prádlem konče - je důmyslně uzpůsobena tomu, aby se k ní daly přichytit věci, které kosmonaut potřebuje. Například propisovací tužka, blok, brýle nebo třeba nůžky. Veškerá výstroj se vyrábí z ohnivzdorných materiálů.


Skafandry pro Mars
Zcela jinak vypadá skafandr určený pro vesmírnou procházku. Váží až šedesát kilogramů. Je vybaven řadou zvláštních doplňků. Spodním oblečením regulujícím teplotu, sběračem moči, aparaturou pro přísun pitné vody, spojovací technikou, systémem k udržení životních funkcí, soupravou biologické a lékařské kontroly a batůžkem s pohonem, který umožňuje pohyb ve vesmírném prostoru. V Hamilton Standard se nyní pracuje na vybavení pro novou epochu kosmonautiky - dobývání Marsu. Až na rudé planetě přistanou první kosmonauti, budou muset trávit mnohem více času mimo vesmírnou loď. Což bude vyžadovat zvýšený přísun pitné vody a kyslíku. Vědci vypočítali, že ke kolonizaci Marsu bude potřeba nejméně tisíc sedm set hodin práce ve vesmírném prostoru, to znamená více než všechen dosud strávený čas během vesmírných procházek v kosmu. Kromě toho budou muset budoucí kosmonauti manipulovat s materiály o vysokých teplotách a budou vystaveni škodlivému záření.

Proto se jak skafandry, tak výstroj pro výzkum Marsu budou značně lišit od těch současných. Vědci navrhli výstroj, která vydrží až dvacet pět pobytů ve vesmírném prostoru, zatímco ta současná odolá pouze osmi vesmírným procházkám. Skafandry budou muset být skladnější, aby zbylo ve vesmírné lodi místo pro početné technické a vědecké aparatury a nástroje. Experti také pracují na vývoji materiálů odolávajících dopadům mikrometeoritů. Tak vzniká nová generace vesmírných návrhářů. Budou to první návrháři, kteří představí své modely ve zcela jiném světě.

a to je zatím v prázdninové atmosféře vše. Už se pracuje na dalším zpracování článku .
spacedaniel

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama