Září 2013

NA STANICI ISS OPĚT V PLNÉ SESTAVĚ

27. září 2013 v 22:31 | PT |  Informace z kosmonautiky
K mezinárodní orbitální stanici ISS odstartovala ve středu 25. 9. 2013 před půlnocí v lodi Sojuz TMA-10M nová posádka:
Oleg Kotov, Sergej Rjazanskij (Rusko) a Michael Hopkins (USA):

a dnes ve 4:45 zakotvila loď Sojuz TMA-10M již u stanice ISS - od startu vše trvalo 5 hodin a 47 minut, protože loď opět letěla podle nového tzv. rychlého schématu.
Ve 4:47 bylo dokončeno pevné připojení. K manévru došlo v době, kdy se ISS na oběžné dráze nacházela stranou od západního pobřeží Peru.

Pobyt nové mezinárodní trojice v kosmu by měl trvat 168 dnů.
Kotov letí do kosmu už potřetí. Oba jeho kolegové poprvé. Hopkins se do kosmického týmu NASA dostal v roce 2009, základní výcvik dokončil v roce 2011, jeho cesta na oběžnou dráhu byla tedy velmi rychlá, Rjazanskij vedl v roce 2009 velitelem skupinu výzkumníků při izolačním experimentu v programu Mars 500.

Grafika startu a přiblížení kosmické lodi a spojení se stanicí:

Nová posádka doplnila současnou trojici na ISS - Jurčichin (Rusko), Parmitano (Itálie), Nybergová (USA). Jde o běžné střídání a doplňování posádky.
Tuto sobotu (28. 9. 2013) se očekává odložené připojení soukromé nákladní lodě Cygnus, která zatím vyčkává zaparkovaná na oběžné dráze v bezpečné vzdálenosti pod stanicí ISS. .
Ke stanici je v této době připojen také další kosmický náklaďák - evropská loď ATV.
Nynější Jurčichinova posádka se má vrátit na Zemi 11. listopadu. Místo nich přiletí na stanici k trojici Kotov, Hopkins a Rjazanskij v Sojuzu TMA-11M již ostřílení kosmičtí veterání Tjurin (Rusko), Mastrachio (USA) a Wakata (Japonsko). Tentokrát ale bude střídání probíhat poněkud odlišně. Tato trojice přiletí už pět dní před odletem Jurčichinovy posádky, takže během následujících dnů bude na stanici devítičlenná posádka.
K posunu došlo proto, aby Jurčichin a jeho kolegové mohli na Zemi dopravit zpátky olympijskou pochodeň, která tak během svého putování vstoupí až na oběžnou dráhu kolem Země, a dokonce ji dvojice Rjazanskij a Kotov dne 9. listopadu vynese během svého pracovního výstupu ve skafandrech do volného kosmu.
Japonský kosmonaut Wakata se posléze v březnu 2014 stane prvním japonským velitelem celé stanice a její posádky).


Dva týdny po odletu Jurčichinovy posádky v Sojuzu TMA-09 zpátky na Zemi si připomeneme již 15. výročí od okamžiku, kdy 20. 11. 1998 byla startem rakety Proton se základním ruským modulem Zarja zahájena stavba orbitální stanice ISS. A o dva týdny později tehdy vzlétl na oběžnou dráhu v raketoplánu americký spojovací modul Unity.

Na 25. listopadu 2013 je plánován rutinní zásobovací let ruského Progressu - na stanici dopraví zásoby a prověří nový hardware pro automatické setkání a spojení. Ještě v prosinci 2013 by měla u ISS zakotvit další soukromá loď Cygnus.
Před startem Sojuzu TMA-10M řekl Michael Hopkins, že na programu svého pobytu v kosmu mají více než 200 experimentů, a kromě toho se samozřejmě budou věnovat pravidelné běžné údržbě stanice a zajištění jejího provozu, ale také svým osobním aktivitám, které jsou nezbytné pro zvládnutí pobytu v extrémních podmínkách mikrogravitace.
připravil PT
**********************************************************************************************************************
Toto je první příspěvek tohoto autora, kterého si osobně nesmírně vážím. Proto také touto cestou za jeho přízeň velmi velmi děkuji.
Spacedaniel