NA STANICI ISS OPĚT V PLNÉ SESTAVĚ

27. září 2013 v 22:31 | PT |  Informace z kosmonautiky
K mezinárodní orbitální stanici ISS odstartovala ve středu 25. 9. 2013 před půlnocí v lodi Sojuz TMA-10M nová posádka:
Oleg Kotov, Sergej Rjazanskij (Rusko) a Michael Hopkins (USA):

a dnes ve 4:45 zakotvila loď Sojuz TMA-10M již u stanice ISS - od startu vše trvalo 5 hodin a 47 minut, protože loď opět letěla podle nového tzv. rychlého schématu.
Ve 4:47 bylo dokončeno pevné připojení. K manévru došlo v době, kdy se ISS na oběžné dráze nacházela stranou od západního pobřeží Peru.

Pobyt nové mezinárodní trojice v kosmu by měl trvat 168 dnů.
Kotov letí do kosmu už potřetí. Oba jeho kolegové poprvé. Hopkins se do kosmického týmu NASA dostal v roce 2009, základní výcvik dokončil v roce 2011, jeho cesta na oběžnou dráhu byla tedy velmi rychlá, Rjazanskij vedl v roce 2009 velitelem skupinu výzkumníků při izolačním experimentu v programu Mars 500.

Grafika startu a přiblížení kosmické lodi a spojení se stanicí:

Nová posádka doplnila současnou trojici na ISS - Jurčichin (Rusko), Parmitano (Itálie), Nybergová (USA). Jde o běžné střídání a doplňování posádky.
Tuto sobotu (28. 9. 2013) se očekává odložené připojení soukromé nákladní lodě Cygnus, která zatím vyčkává zaparkovaná na oběžné dráze v bezpečné vzdálenosti pod stanicí ISS. .
Ke stanici je v této době připojen také další kosmický náklaďák - evropská loď ATV.
Nynější Jurčichinova posádka se má vrátit na Zemi 11. listopadu. Místo nich přiletí na stanici k trojici Kotov, Hopkins a Rjazanskij v Sojuzu TMA-11M již ostřílení kosmičtí veterání Tjurin (Rusko), Mastrachio (USA) a Wakata (Japonsko). Tentokrát ale bude střídání probíhat poněkud odlišně. Tato trojice přiletí už pět dní před odletem Jurčichinovy posádky, takže během následujících dnů bude na stanici devítičlenná posádka.
K posunu došlo proto, aby Jurčichin a jeho kolegové mohli na Zemi dopravit zpátky olympijskou pochodeň, která tak během svého putování vstoupí až na oběžnou dráhu kolem Země, a dokonce ji dvojice Rjazanskij a Kotov dne 9. listopadu vynese během svého pracovního výstupu ve skafandrech do volného kosmu.
Japonský kosmonaut Wakata se posléze v březnu 2014 stane prvním japonským velitelem celé stanice a její posádky).


Dva týdny po odletu Jurčichinovy posádky v Sojuzu TMA-09 zpátky na Zemi si připomeneme již 15. výročí od okamžiku, kdy 20. 11. 1998 byla startem rakety Proton se základním ruským modulem Zarja zahájena stavba orbitální stanice ISS. A o dva týdny později tehdy vzlétl na oběžnou dráhu v raketoplánu americký spojovací modul Unity.

Na 25. listopadu 2013 je plánován rutinní zásobovací let ruského Progressu - na stanici dopraví zásoby a prověří nový hardware pro automatické setkání a spojení. Ještě v prosinci 2013 by měla u ISS zakotvit další soukromá loď Cygnus.
Před startem Sojuzu TMA-10M řekl Michael Hopkins, že na programu svého pobytu v kosmu mají více než 200 experimentů, a kromě toho se samozřejmě budou věnovat pravidelné běžné údržbě stanice a zajištění jejího provozu, ale také svým osobním aktivitám, které jsou nezbytné pro zvládnutí pobytu v extrémních podmínkách mikrogravitace.
připravil PT
**********************************************************************************************************************
Toto je první příspěvek tohoto autora, kterého si osobně nesmírně vážím. Proto také touto cestou za jeho přízeň velmi velmi děkuji.
Spacedaniel
 


Komentáře

1 JamesPoore | E-mail | Web | 18. září 2017 v 19:29 | Reagovat

?A Worthy Essay Crafting Program UK Dependent To Cater To All The Academic Related Issues Of Student
As a student, managing assignments along with other creating tasks during the term isn't so not difficult. Students tend to get frustrated also as lack the motivation to get the show results done as they do not truly feel up to the task and even do not obtain any worthy help that could assist them in having a smooth sailing academic term. When a student encounters this kind of a situation, they seek help which would be at their beck and call as and in the event the absolutely need be, whatever the time is. At any time you seek an custom made essay crafting support UK, then no matter whether it is Canada or Belgium, you will get the following benefits from the kind of EssayMania.co.uk:
Be sure of obtaining high quality essay creating help from the tailor made producing assistance from the variety of Essay Mania. Students can save their grades through the solutions provided by us.
In Times Of Urgency, The Essay Producing Specialist To Stand By You Is None Other Than Ours
Certain unprepared for instances can happen in almost everyone life when they will be required to pay back a visit to an ailing relative or attend the funeral of someone close to them. If a student happens to encounter these a situation, they do not have substantially time to give to their assignments, therefore, an essay creating provider is hired by them to ease the stress. Obviously, the academic term will not be put in a risk due into a situation that has stripped them off of all the motivation that they possessed earlier. If an on-line essay help is presented to them inside of the kind of a web based essay creating services, they must avail the opportunity. Even if they are not on hand to finish the task on their own have, giving the responsibility to some trustworthy provider is not really something which is out in the question.
Our Professional Offers You Tailor made Essay Help UK on Majority of Subjects
It just isn't just a matter of the number of courses, but a whole vary of courses that are covered by our tailor made provider. The cheap essay help continues to be made feasible by our provider due to the professional and professional essay writers hired by us that know how to tackle the tasks of our clients. Our recruitment method is very tough and we only hired those personnel who possess following qualities;
Read through OUR SUCCESS
Mary James, London, UK
Thankfully, I have ordered my thesis from the writers right here as earlier, I was in the rut and there was no help obtainable which was budget friendly. Extremely good expert services!
Foster David, Kent, UK
Essay producing irks me all the time, but when I hired 1 belonging to the writers in this article, the essay that I got written was really worth the money I paid. I am surely going to order later.
Mary Kate, Austin, US
I hate referencing and cannot get it right in any respect. Therefore, I hired their products and was not disappointed by the writer who knew every citation style imaginable.
Shane Barnes, Sydney, AUS
I always recommend this composing assistance company after I got my personal dissertation completed right on time without worrying about the plagiarism.
When Help With Essay Producing Is Required, Start looking No Further As We Have The Most advantageous Choice In your Mission
Our clients are given the choice to customise the content when they really need help with essay related tasks. They are given an upper hand when it comes to the content written by our writers as it is solely written for his or her unique benefits. They can easily get a lot of time on their own hands to spend with their friends and family as we have on offer hundreds of at no cost custom made essays by going online written by our team of professional essay writers UK. We are not only furnishes assistance but we also offer GUARANTEE to the buyers, several of them are listed below;
plagiarism complimentary content with plagiarism report
No charge revisions for the satisfaction
Latest references 100 % free of expenses
Privacy of personal and material
Spend again guarantee in your guidance
A Worthy Personalized UK Essays Program Is Now In An Affordable Deal
Students should not delay their assignment crafting tasks any further and must glimpse for a personalized essay company UK based mostly due to its reliability if they demand to secure their grades. Essay Mania will provide you with them having a cheap UK essays only in terms within the prices, but rich in outstanding from all the aspects. Students can get all the products and services without any shadow of doubt from our crafting agency. <a href=http://www.lesnuitsdeole.fr/2016/e-business-has-appreciated-in-various-spheres/>https://payforessay_net/buy-essay</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama