NA STANICI ISS OPĚT V PLNÉ SESTAVĚ

27. září 2013 v 22:31 | PT |  Informace z kosmonautiky
K mezinárodní orbitální stanici ISS odstartovala ve středu 25. 9. 2013 před půlnocí v lodi Sojuz TMA-10M nová posádka:
Oleg Kotov, Sergej Rjazanskij (Rusko) a Michael Hopkins (USA):

a dnes ve 4:45 zakotvila loď Sojuz TMA-10M již u stanice ISS - od startu vše trvalo 5 hodin a 47 minut, protože loď opět letěla podle nového tzv. rychlého schématu.
Ve 4:47 bylo dokončeno pevné připojení. K manévru došlo v době, kdy se ISS na oběžné dráze nacházela stranou od západního pobřeží Peru.

Pobyt nové mezinárodní trojice v kosmu by měl trvat 168 dnů.
Kotov letí do kosmu už potřetí. Oba jeho kolegové poprvé. Hopkins se do kosmického týmu NASA dostal v roce 2009, základní výcvik dokončil v roce 2011, jeho cesta na oběžnou dráhu byla tedy velmi rychlá, Rjazanskij vedl v roce 2009 velitelem skupinu výzkumníků při izolačním experimentu v programu Mars 500.

Grafika startu a přiblížení kosmické lodi a spojení se stanicí:

Nová posádka doplnila současnou trojici na ISS - Jurčichin (Rusko), Parmitano (Itálie), Nybergová (USA). Jde o běžné střídání a doplňování posádky.
Tuto sobotu (28. 9. 2013) se očekává odložené připojení soukromé nákladní lodě Cygnus, která zatím vyčkává zaparkovaná na oběžné dráze v bezpečné vzdálenosti pod stanicí ISS. .
Ke stanici je v této době připojen také další kosmický náklaďák - evropská loď ATV.
Nynější Jurčichinova posádka se má vrátit na Zemi 11. listopadu. Místo nich přiletí na stanici k trojici Kotov, Hopkins a Rjazanskij v Sojuzu TMA-11M již ostřílení kosmičtí veterání Tjurin (Rusko), Mastrachio (USA) a Wakata (Japonsko). Tentokrát ale bude střídání probíhat poněkud odlišně. Tato trojice přiletí už pět dní před odletem Jurčichinovy posádky, takže během následujících dnů bude na stanici devítičlenná posádka.
K posunu došlo proto, aby Jurčichin a jeho kolegové mohli na Zemi dopravit zpátky olympijskou pochodeň, která tak během svého putování vstoupí až na oběžnou dráhu kolem Země, a dokonce ji dvojice Rjazanskij a Kotov dne 9. listopadu vynese během svého pracovního výstupu ve skafandrech do volného kosmu.
Japonský kosmonaut Wakata se posléze v březnu 2014 stane prvním japonským velitelem celé stanice a její posádky).


Dva týdny po odletu Jurčichinovy posádky v Sojuzu TMA-09 zpátky na Zemi si připomeneme již 15. výročí od okamžiku, kdy 20. 11. 1998 byla startem rakety Proton se základním ruským modulem Zarja zahájena stavba orbitální stanice ISS. A o dva týdny později tehdy vzlétl na oběžnou dráhu v raketoplánu americký spojovací modul Unity.

Na 25. listopadu 2013 je plánován rutinní zásobovací let ruského Progressu - na stanici dopraví zásoby a prověří nový hardware pro automatické setkání a spojení. Ještě v prosinci 2013 by měla u ISS zakotvit další soukromá loď Cygnus.
Před startem Sojuzu TMA-10M řekl Michael Hopkins, že na programu svého pobytu v kosmu mají více než 200 experimentů, a kromě toho se samozřejmě budou věnovat pravidelné běžné údržbě stanice a zajištění jejího provozu, ale také svým osobním aktivitám, které jsou nezbytné pro zvládnutí pobytu v extrémních podmínkách mikrogravitace.
připravil PT
**********************************************************************************************************************
Toto je první příspěvek tohoto autora, kterého si osobně nesmírně vážím. Proto také touto cestou za jeho přízeň velmi velmi děkuji.
Spacedaniel
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama