10. výročí přistání vozítka Opportunity na Marsu

29. ledna 2014 v 19:44 | PT |  Informace z kosmonautiky
Milé kolegyně, vážení kolegové,
dnes si připomínáme 10. výročí přistání vozítka Opportunity na Marsu - mělo tam pracovat zhruba 90 solů neboli marsovských dnů, a vida, pracuje dodnes a velice úspěšně!
To jistě stojí za připomenutí.
Jeho sourozenec Spirit, vozítko, které na Marsu přistálo o 21 dnů dříve, už od března 2010 nevysílá signály, uvízlo totiž ve vysokém písku v lokalitě Troy u plošiny Home Plate, a zahrabalo se tak nešťastně, že všechny pokusy o vyproštění byly marné, navíc panely slunečních baterií umístěné na "horní palubě" dosáhly nežádoucího sklonu, takže vozítko nemělo dostatečný příkon energie a zcela se odmlčelo - uložilo se k věčnému spánku v místě, které je vidět na panoramatické fotografii na tomto odkazu:
a zde ještě jeden pohled - kopec uprostřed nese jméno von Braun:
Jak je vidět, vozítko Spirit si tedy vybralo pěkné místo k věčnému odpočinku (mj. na záběru jsou vidět hluboké stopy kol vozítka v návějích písku).
Pokud jde o dnešního úspěšného jubilanta Opportunity, v nedávných dnech se psalo o nálezu "podivného kamene" v místě, kde předtím nebyl, jak naznačuje porovnání dvou fotografií, mezi nimiž leží doba 12 solů, marsovských dnů:
Na fotce z 26.12.2013 ještě kámen není, na fotografii stejného místa pořízené 8. ledna tohoto roku je už vidět - milovníci záhad a konspirativních teorií jistě poposedli vzrušením, protože na první pohled může onen kámen připomínat "pomačkaný použitý papírový kapesník" - že by stopa po nějakém nepořádném Marťanovi? - ve skutečnosti jde však o kámen o průměru asi 10 cm, který je zajímavý tím, že obsahuje více síry a hořčíku, než bylo v místě předtím zatím zjištěno - nejspíš ho vyhrabalo a odhodilo některé z kol vozítka Opportunity, když v místě toto vozítko manévrovalo.
S koly má trochu problémy vozidlo Curiosity, které na Marsu v jiné oblasti pracuje od roku 2012 - - - objevují se na nich trhliny, ale zatím nejde o "životně" nebezpečnou svízel.
V současné době tedy na povrchu Marsu pracují dvě průzkumná vozidla - Opportunity a Curiosity.
Pozornost však dnes zcela pochopitelně poutá "desetiletý" jubilant Opportunity:
Zde několik odkazů k tomuto jubileu:
A zde odkazy pro podrobnosti o vozítku i celém projektu atd. atd.:
Zdraví,
PT
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama