Březen 2014

FDC 20.výročí založení Centra přípravy kosmonautů

8. března 2014 v 11:30 | spacejulius47 a spacedaniel |  Filatelie-kosmos
Díky pochopení našeho předního experta na kosmickou poštu vznikl tento příspěvek. Sken dodal spacedaniel,ale podstatnou část -doprovodný text"zařídil" spacejulius47. A díky němu se můžete dovědět o jistých věcech kolem filatelistického materiálu. Jistě vám již někdy taková obálka "uvízla v rukách. Někdo z Vás propadl tomuto hobby, někdo může začínat, a někdo už jen dále pokračuje v rozšiřování své sbírky……doplňuje. A o tom to je, nejen autogramy mají svou krásu. Proto sbírejte a pište o svých výsledcích a vítězstvích na poli sběratelském. Vrátíme se však zpět ke zmíněné obálce.
SpacedanielNa přiloženém obrázku-skenu je obálka prvního dne ze série, věnované 20.výročí založení Centra přípravy kosmonautů. Existují celkem tři FDC v této sérii a to se známkami 6 kopějek, 15 kopějek a nebo 32 kopějek. Razítko prvního dne se používalo na dvou místech - na hlavní poště v Moskvě (označení Moskva-počtamt) a ve Hvězdném městečku (s označením Zvezdnyj gorodok). Pro filatelisty je pochopitelně zajímavější razítko z Hvězdného městečka, protože v něm je i Centrum pro přípravu kosmonautů. Obálka, na kterou se nyní díváte je však komerční výrobek, který byl v SSSR prodáván ve stáncích Sojuzpěčati. Od razítka, které bylo v opravdovém poštovním provozu, se liší v některých detailech zpracování písmen v textu. Jedná se tedy o razítko, které používal podnik zahraničního obchodu Meždunarodnaja kniga pro výrobu obálek, určených především k prodeji v zahraničí a na výše uvedených stáncích. Tento duplikát nebyl určen k reálnému odbavování zásilek a ani nebyl na poště k dispozici. Z filatelistického pohledu se tedy jedná o méně cennější variantu razítka.
S pozdravem
Spacejulius47

Příjemné překvapení.......

8. března 2014 v 10:36 | spacejulius47 |  Autogramy-podepsané materiály
Příjemné překvapení.
Doufám, že všichni, kteří sbírají podpisy kosmonautů mi dají za pravdu, že po odeslání žádosti o podpis s napětím každý den čekají, zda se v poštovní schránce objeví kýžená odpověď. Občas se dokonce stane, že kosmonaut k našemu materiálu na podpis připojí na volný papír i několik řádek s pozdravem, případně přidá i něco dalšího. Radost nás, sběratelů, je potom o to větší.
Před nedávnem jsem odeslal dopis se žádostí o podpis na společnou fotografii i německému astronautovi Ulrichu Walterovi. Jednalo se o fotografii, která vznikla na XXVI.Kongresu účastníků kosmických letů v Kolíně nad Rýnem v roce 2013. Odpověď německého astronauta mne potěšila hned dvakrát. Nejenže jsem odpověď obdržel za deset dní poté, co jsem vlastní žádost do Německa odeslal, ale německý astronaut přiložil i několik pozorností, které mne tak říkajíce uzemnily. Vrátil mi totiž nejen můj původní dopis na který připsal pozdrav a připojil podpis, ale navíc přiložil dvě fotografie - společnou fotografii Schlegela, Thieleho, Brümmerové a Waltera v simulátoru Spacelabu s originálními podpisy všech čtyř jmenovaných a fotografii posádky STS-55, na které chybí pouze podpis Hanse Schlegela. Všichni ostatní členové posádky jsou podepsaní. Jistě se mnou souhlasíte, že to je opravdu nádhera.


Musím se ale přiznat, že to není poprvé, co mne některý z astronautů takto pozitivně překvapil. Před dvěma lety jsem se obrátil se žádostí o podpis na amerického astronauta Paula Ronneye, který byl náhradníkem pro let STS-83 a STS-94, ale do vesmíru se nikdy nedostal. A jeho odpověď stála opravdu za to. Podepsal mi mnou zaslanou svoji fotografii a jako pozornost přiložil i velkou fotografii (nikoliv litografii) posádky STS-83 včetně náhradníků. A to se všemi podpisy. Napsal mi, že si na internetu ověřil, že se o kosmonautiku opravdu zajímám a tak mi jako pozornost a poděkování za zájem posílá tuto fotografii s tím, že takové existují pouze tři kusy.

Nevím, zda tím myslel, že on měl tři kusy a jeden mi zaslal a nebo zda existují opravdu pouze tři takto podepsané fotografie z nichž já nyní vlastním jednu. Kdyby tomu tak opravdu bylo, tak opravdu nevím, jak to komentovat.
Takže kolegové a kolegyně rychle do poštovních schránek, třeba tam i na Vás čeká obdobné překvapení!
spacejulius47