Výroba exponátu-BURAN tepelná ochrana

8. října 2014 v 17:26 | spacedaniel |  Jak sbírám a archivuji
Vítám Vás všechny sběratele po delší době. Je mi líto,že se zde v poslední době nepřispívá a tak celá záležitost zústala na mně. Vcelku nedávno jsem do sbírky připravil exponát, který otevřeně přiznávám vznikal dosti dlouho. Předmětem uložení a presentace sbírky je exponát, který jsem si sám vyrobil. Vlastním kouskem je pak vzorek tepelné ochrany použitý na konstrukci raketoplánu SSSR a tedy bývalého Sovětského svazu s hřmotným názvem BURAN. Určitě mnozí z Vás podotknou, že raketoplán USA Space Shuttle měl stejný/podobný materiál- ano vskutku a máte pravdu. Buran na rozdíl od svého amerického Shuttle měl být a byl přeci jen jistým unikátem- automatické přistání na přistávací ploše. Jeho bohužel jediný kosmický let přesto ukázal na tehdejší technickou úroveň tehdejšího Ruska.
Vraťme se však zpět k výrobě exponátu. Vlastní vzorek tepelné ochrany Buran jsem zakoupil v roce 1999 na výstavišti LeBourget v Paříži. Přesněji na stánku ruské kosmické agentury. Od té doby by schován v krabici, a v oribinálním balení přesně tak jak jsem jej zakooupil-a čas od času prohlédnut za účelem zavzpomínat :-) Přesto se o mne delší dobu pokouší myšlenka-nápad jak tento kousek mít na očích a ne v krabici. Prostě se kdykoliv pohledem potěšit. Čas ubíhal, a já stále chodil do jisté krabice potěšit se tímto vzorkem :-) A asi by to i zústalo, nebýt internetu. Tak bylo postupně možné se seznámit jak uskladnují kolegové v zahraničí a nebo jak to vypadá v museu ??? Nevěděl jsem co si vybrat a začal dělat kompromisy. Vznikala také představa jak vše bude vypadat. Tady se koupil rámeček.,tady kousek pletiva.,kousek lepidla.......až nakonec byly všechny řekněme ingredience k dispozici.
Takže co potřeboval jsem ? Rámeček-zvolil jsem hluboký, barvy černé-zakoupeno v Ikea (není to reklama)., hřebíček a háček na,který vše pak pověsíte. Dále budeme potřebovat černé pozadí-to není smuteční,ale kosmos je vesměs černý.....dále bude použitý 1x emblém-nášivka s výročím letu., lepící body-koupeno v papírnictví, ostré núžky,štípací kleště,kladívko.,jemné pletivo asi 1x1cm velikost oka a dvě jednorázové plastové objímky.
Takže tady máme vlastní vzorek., již vybalený z igelitového sáčku. Obsahem balení je : igelitový sáček, obsahem je technický vzorek tepelné ochrany-uvnitř vložený lístek s vysvětlením o jaký materiál jde. Celý sáček i s obsahem je připevněn šešívačkou dvěma sponami.
Pohled na druhou stranu originálního balení. Vydíte cenu 80 rubl a značení 20A4 psáno propisovací tužkou.
Další pohled na ještě uzavřený vzorek tepelné ochrany.
Tak tady máme část "ingediencí" pro výrobu exponátu. Vlastní vzorkem tep. ochrany je již vyjmutý. Za účelem nepoškodit vlastní vzorek jsem si vystřihl z výkresu stejný rozměr a tvar. Je to pro manipilaci snazší a rychlejší . Věřte vlastní skutečný vzorek je sice neskonale lehký a téměř nic neváží, ale neskutečně křehký. K uchycení vzorku v rámečku jsem si zvolil jemnější plativo. A tady patrně ze všeho nejdříve začneme.
Nastřižení pletiva jsem volil tak,aby "obejmul" vzorek dokonale do jakési klece., ale zase tak aby vynikl právě vzorek a ne pletivo. Bylo dále z pletiva stříháno tak ,aby vznikla velmi vzdušná klec-držák, který se pak následně umístil na podložku-dno-obrázkového rámu.
Další tvarování podle šablony., a procvakávaní pletivové schránky.
Další odlehčování schránky pro originální vzorek.
Také ohýbání materiálu klece-schránky musely probíhat promyšleně a tak, aby byl zachován co nejpěknější tvar ohybu. Vše musí pak hrát dokonalým dojmem., ten vzorek si to přeci jen zaslouží.
Ještě než jsem definitivně schránku uzavřel i se vzorkem-proběhlo několik představ jak vše bude vypadat i s rozmístněním jednotlivých jak jsem již napsal "ingrediencí". To na čem leží jednotlivé věci je vlastně zadní strana-dno vlastního rámečku koupeného v Ikei.

Je to sololit a ještě nemá změněnou barvu na požadovanou černou jako pozadí. Za tímto účelem jsem s zakoupil barevné výkresy a jeden z nich byl tmavo černý-a ten se zrovna hodil. Předlohou pro rozměr a tvar je právě zadní víko-dno., které stačilo pouze obkreslit a vystřihnout.
A je to nalepeno kancelářským lepidlem-lepí to drží to :-)
Ještě nechat řádně vyschnout lepidlo., postupovat uváženě a pomalu-není kde spěchat-sám pak budete spokojeni s tím co jste pro sebe udělali.
Tady je druhá strana dna-pozadí v obrazovém rámečku. Patrné je plechové očko pro vlastní zavěšení na stěnu. Proč jej ukazuji:-) jednoduše,protože podle něj se musíte orientovat co kde a v jaké pozici budete na černé nalepené pozadí postupně přichycovat. Je potřeba si to uvědomit., snadno se múže stát,že budete mít vše naopak. Pokud se tak stane-nezoufejte, vše lze vyřešit koupí nového očka,které pak přilepíte tak aby bylo v jistém středu a dal se pak celý exponát pověsit dle vaších požadavkú.
Vlastní rozmístnění. Samozřejmě záleží na vaší fantazii a vkusu. Tady nikoho do ničeho nenutím-to nechávám na Vás. Vlevo obrázek Buran-je originální z balení. Pod ním je i igelitový sáček, ale nyní není vidět. Stejně tak jako emblém,který vydíte je k podlkadu černého výkresu připevněn lepícími body. Co to je :-) ? Dostanete koupit v papírnictví, a ve speciálkách zcela jistě. Jde o kapky lepidla-gelu, který je nanesen na papírovém pásku a krytý jemnou igelitovou blankou. Jednoduše tento bod i s blankou sejmete z papírového pásku a nalepíte kde potřebujete. Pak z přilnuté kapky sejmete jemnou krycí igelitovou blanku a předmět je připravený k nalepení. Drží to dobře a spolehlevě. Navíc je to lepidlo,které opět zase bez poškození lze odejmout. Chce to však trpělivost a pomalost v tahu,aby jste něco neroztrhli-věřte funguje to .
Zbývá upevnit také schránku-klec pro vlastní vzorek tepelné ochrany. Předem však je potřeba materiál pečlivě porovnat. Pro uchycení jsem si chtěl v púvodním záměru použít konstrukční lepidlo v kartuši. Stačilo by jen překápnout lepidlo tak aby splnynulo s pozadím černého výkresu. Co se však stalo......Lepidlo jsem pújčil sousedovi, ale ten se už nepřiznal,že mu praskl závit koncovky,a......... kruci lepidlo vyschlo-vlastně stvrdlo na kámen. Takže byl potřeba přijít na alternatívu. Netrvalo to dlouho a nápad se dostavil.
Vše se vyřešilo 4x dirkami s prúměrem 2mm a dvě plastové jednorázové objímky. Ty dostanete koupit jak v železářství,prodejně elektro,hobby obchodě a podobně. Případně elektrikáři tyto objímky rádi používají pro svázaní kabelú do svazku....jistě znáte a v životě jste se nejednou setkali. Jejich princip je stejný jako plastová policejní pouta jen v malém :-)
Ze snímku vidíte,že to stačilo jen ve dvou bodech. Plně postačuje-vše bude sržet jako přibité a hlavně spolehlivě.
Detail přepásání pásky schránky.
Dá se to zvládnout lehce a elegantně. Vlastní zámky páskú jsou na druhé straně.
Konečky ucvakněte, jsou k ničemu. U tohoto typu rámečku si to múžete dovolit., protože se v púdorysu ztratí. Na stěně v pověšené poloze také nebudou ani vidět a ani vadit-tedy no problem.
Do připevněné schránky jsem vložil kousek vystřiženého výkresu,který předtím sloužil jen jako šablona. Je to snaha o to ,aby se nepoškodil vzorek ochrany zespodu. A začalko pomalé,trpělivé a hlavně opatrné ohýbání do podoby ,které vydíte na snímku.
Po zahnutí je vše už bezpečně na svém místě. Pod schránku jsem umístnil na malé fotorúžky sdělení,které bylo přibaleno v sáčku . Informuje o materiálu na který se nyní budete dívat.
Detail schránky a vzorku jak vypadá z blízska,
A co je toto ? V exponátu mimo púvodní obal,vzorek,emblém...jste si mohli všimnout jso dva odznaky. Vztahují se také k raketoplánem Buran, ale už k výročí jeho letu. A vznikla otázka jak je do rámečku uvytit také. Jelikož z každého setkání na Kosmos News Party jsem po dlouhé leta schovával své jmenovky co by účastníka-pak nápad byl rychle na světě jen co jsem otevřel šuplík od stolu. :-) snad se na mne nikdo pro tento nápad nezlobí. Takže co to chtělo-trochu upravit. Vyndat z fólie barevný potisknutý papírek s mým jménem . Ucvaknout spínací špendlik............
.......a odvrtat celkem tři dírečky, aby bylo jak odznaky přichytit. Jeden z odznakú drží na trnu a druhý na spínacím špendlíku. Dovnitř jmenovky byl ustřihnut černý výkres, aby odznaky trochu vystoupily a byly také dobře vidět.
Vytisknout jmenovku a jasný vzkaz kde a odkud tento vyrobený exponát pochází-spaceDaniel 2014 , přece, to je jasné :-)
Nalepit a dodat odznaky. Největší problém jak se zdá byl uchytit odznak se spínacím špendlíkem-ale vítězství je moje :-)
Poloha umístění těchto odznakú. Přichyceno lepidlem z kartuše-našel jsem jednu ve sklepě-situace zachráněna. Po řádném zaschnutí-vytuhnutí asi tak 2hodinky jsem pokračoval-byl čas na oběd, a tady se nedá nic uspěchat. Oběd se musí užít. Jidlo je slavnost a ne pornografie
Tak a po dobré obědě se pokračuje. To hlavní exponátu je hotovo. Vše drží na svém místě a je připraveno k zarámování.
Zadní stranu skla v rámečku pečlivě umyjeme a vyleštíme. Doporučuji řádně proti světlu zkontrolovat, aby nevznikly nežádoucí šmouhy.
Do připraveného rámečku přidáme zhotovený exponát , a ohneme plíšky. Ty drží dno-zadní část v rámečku.
"Zahnuto a drží" !'!!!
.................a zdánlivě hotovo. Exponát hotov., tak trochu přemýšlení jak by to mohlo vypadat., ale ne už se nic měnit nebude.
Ale ještě přeci jen.........vyleštit přední sklo., a co ještě hmmmmmmmmmmmmmmmm
No pověsit na stěnu., a nyní už je to hotovo. Zbývá uvažovat nad dalším exponátem ve sbírce. Čas je však ten, který nám velí. No uvidíme
SpaceDaniel collection 2014

 


Komentáře

1 MaikelP | E-mail | 16. ledna 2017 v 16:31 | Reagovat

I found this page on 17th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

2 ZdenekA | E-mail | 17. ledna 2017 v 14:25 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na spaceautogram.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

3 TomkoB | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 9:15 | Reagovat

Miluju čtení vašich článků

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama