Březen 2015

Apollák v Hradci Králové

25. března 2015 v 22:44 | JJ |  AKCE-výstavy a setkání
Apollák v Hradci Králové
Ano, tato bomba dopadla mezi příznivce kosmonautiky i sběratelé autogramů! Já to měl skoro za rohem a tak nebylo o čem pochybovat, domluvit se s kolegou a pak už jen odjezd za neznámem. Je fakt, že na zveřejněné pozvánce byla presentována autogramiáda. Ale podstatné bylo osobně vidět a slyšet "apolláka" a případný podpis by byl jen perlou této besedy. Oba předešlí autoři však napsali skoro vše a tak přidám jen pár mých postřehů.
Nutno pochválit organizační zajištění celé akce. Po příchodu bylo na mnoha místech vidět co a jak se bude konat, co chtějí pořadatelé po nás a naopak co pro nás přichystali. Takže zákaz kouření, focení bleskem, ale zpětně, že po přednášce bude prostor pro dotazy a následně autogramiáda, s tím, že vstupenky jsou číslovány a pět vylosovaných bude mít přednostní právo podpisu, prostě bude moci předběhnout předpokládanou frontu zájemců o podpis. Bylo to zajímavé a zároveň při tomto aktu naháněli pořadatelé případné diskutující k mikrofonům na boku sálu, prostě vše za pochodu a žádné zdržování. Měl bych se též zmínit o přednášce, ale to už je skoro vše popsané horem.
Perfektní člověk a zaujal i laiky, skoro nikdo nedutal, bylo to i zásluhou perfektní tlumočnice. Pár drobností doplním: "Přestože "cesťák" Apollákům byl hodně krácen, přesto dostali mimořádný příplatek a to ve výši 13.50$. Dokonce navrhovali NASA, že tedy , když ne jinak, tak by mohli dostat každý 1 cent za každý kilometr cesty, též neprošlo, ale zkuste si to někdo propočítat. Jenom nevím zda mysleli i orbity kolem Země a Měsíce. Kdo by dostal nejvíce?
Duke připomněl, že byl desátým člověkem na Měsíci, celkem bylo jich tam 12 a dnes už žije jenom osm. On je benjamínek, neboť mu bude letos teprve osmdesát-bouřlivý potlesk ihned následoval. Moje pořadové číslo 69 nebylo vylosováno a jako obyčejně , pěkně sedíš vepředu, dobře vidíš i slyšíš Dukeho, ale při autogramiádě jsi zase na konci úžasného chumlu a jenom trneš, zda nepřestane podepisovat a bude konec. Vše dopadlo dobře, byl báječný i při podepisování. Pro mne to byla nádherná a pohádková neděle.


JJ

Přivítání............diapozitiv na plátně vítal všechny návštěvníky i hlavního hosta-toliko váženého astronauta "Měsíčňana"., a je jím Charles Moss DUKE., Jr.
Útlá brožurka o letu na Měsíc, a životě Dukeho , též po něm a hledání boží pravdy. Našel a také to bylo součástí přednášky.
..............no a nakonec............Zasloužená odměna a zadostiučinění. Vlastnoruční autogram je nádhernou a celoživotní vzpomínkou na okamžiky.....kdy jsem tohoto Měsíčňana viděl na vlastní oči a slyšel......

z návštěvy astronauta Dukeho

22. března 2015 v 16:03 | Bezo58 |  AKCE-výstavy a setkání
Príležitosť stretnutia s jedným z dvanástich ľudí, ktorí položili svoju nohu na Mesiac sa asi neodmieta. Správa, že pán Chalie Duke bude v Prahe otvárať výstavu Brána do vesmíru a potom absolvuje turné po mestách v Českej republike, sa medzi priaznivcami kozmonautiky rozšírila veľmi rýchlo.Na misku váh, rozhodovania ísť-neísť, som položil veľkú vzdialenosť z Nového Mesta nad Váhom a Hradca Králové (Prahu som kvôli pracovným povinnostiam a nevhodnému času vylúčil) a s tým spojené desať hodinové sedenie vo vlakoch a na druhú záujem o stretnutie a podporu okolia. A tak som cestoval. A oplatilo sa, veľmi sa oplatilo.
V Hradci Králové som bol s dostatočným predstihom, a tak som mal čas aj na rýchlu prehliadku mesta a obed. Na miesto akcie som prišiel pol hodinu pred otvorením "turniketov" a bol som tam prvý. Vzápätí prišla pani Jana Majak49 a postupne ďalší a ďalší. Vstup organizátori otvorili hodinu aj štvrť pred plánovaným časom akcie. A tak sme vošli. Postupne poprichádzali aj ďalší známi, Milan Halousek, Jirko Jakl, dokonca zo Slovenska aj môj žiak Borisko Blahovec so svojím tatinom. Foyer kina sa naplnilo a asi o pol druhej prišiel aj ten, kvôli ktorému sme prišli, pán Duke so svojou manželkou a doprovodom. Po otvorení sály sme zaujali miesta a čakali. My zo Slovenska sme mali to šťastie, že sme sedeli v druhom rade, hneď za sedadlami určenými pre sprievod amerického astronauta ...... len natiahnuť ruku a dotknúť sa. O štrnástej začalo stretnutie. Organizátori privítali vzácnych hostí, privítali divákov (medzi nimi aj špeciálne nás zo Slovenska), oboznámili s programom. Za potlesku vystúpil pán Duke s prekladateľkou. Charlie Duke si prednášku rozdelil na dve časti. Prvá časť bola venovaná jeho ceste na Mesiac, od detstva, cez štúdium, pôsobenie v armáde, prijatie do tímu astronautov, v ktorom jeho kariéra vyvrcholila letom Apollo 16 na Mesiac. Rozprávanie veľmi, veľmi zaujímavé. V ňom sa pán Duke prejavil ako pútavý a nesmierne vtipný rozprávač. Zaujímavá historka, ktorú spomenul bola o postoji s vedenia NASA o vyplatení diét za "služobnú cestu" na Mesiac ("..... mali ste čo jesť, mali ste kde bývať, obliekli sme vás, tak prečo sa vám tých pár dolárov za cestu na Mesiac zdá málo.....?"). Veľmi sme sa pobavili.
Druhá časť prezentácie bola o ceste. Asi o najdlhšej ceste, ktorú Charlie Duke absolvoval. O ceste o hľadaní Boha a Ježiša Krista vo svojom živote. Od začiatku, od prvých ciest do kostola s rodičmi, cez prázdno v živote profesnom i rodinnom, až po cieľ, v ktorom našiel v duchovnom živote to čo k šťastnému životu potreboval. V tejto časti krátko vystúpila aj astronautova manželka Dorothy. (Táto časť prednášky sa veľmi podobala na rozprávanie Jima Duttona v Trenčíne.)Za obrovského potlesku po hodine aj pol rozprávania sa organizátori poďakovali vzácnym hosťom, návštevníkom a pozvali nás do foyer kina na autogramiádu s tým, že pán Duke môže každému dať iba jeden autogram. A záujem o autogramy bol veľký. Ale Charlie Duke s každým záujemcom prehodil pár viet, zapózoval pred fotoaparátom a ochotne a trpezlivo podpisoval materiály, ktoré sa mu predložili. Niekde jeden, niekde dva. Aj u mňa urobil výnimku, keď som mu mojou angličtinou povedal, že som precestoval 400km aby som ho stretol, usmial sa a podpísal dve predložené fotografie. Na to sa spýtal odkiaľ som pricestoval, odpovedal som a pridal som zdvorilostnú (ale nanajvýš pravdivú) vetu aký som šťastný zo stretnutia a aká je to pre mňa česť ho stretnúť. Poďakoval som a už bol pri stolíku ďalší záujemca.Neviem dokedy trvala autogramiáda, nepočkal som do konca, lebo som musel odísť na vlak a vydať sa na dlhú cestu nazad do Nového Mesta nad Váhom. Dlhú, ale ako som do Hradca cestoval s malou dušičkou, tak som nazad meral cestu šťastný a plný dojmov na celý život.
s pozdravom BEZO58

Momentka, kterou pořídil náš kolega Bezo58.
Podium a hlavní "objekt" zájmu všech at už věřících a nebo nevěřících. Všech, kteří si chtěli poslechnou a vidět jednoho z dosud žijících legend,kteří se prošli po povrchu Měsíce.

............. a co by to bylo bez společné fotografie? Duke souhlasil a laskavě zapozóval. Takže nakonec vznikla i celoživotní fotografie.Huráááááááááááá
........a bylo i dost omladiny,kteří chtěli mít autogram pro radost ze setkání a nebo na památku při setkání s tímto astronautem.


Návštěva celebrity-Charles Duke astronaut

22. března 2015 v 15:31 | všichni dne přezdívek |  AKCE-výstavy a setkání
Návštěva v České republice- Duke Charles Moss, Jr.
APOLLO 16

Zpráva, že se na našem území a tedy v naší republice bude pohybovat astronaut Charles Duke se raketově rozšířila. V tu ránu začaly probíhat různé přípravy jak se s ním setkat, vyfotografovat se, potřást mu rukou,sdělit mu radost z návštěvy až po žádost o jeho autogram. Není časté, aby se u nás pohybovala jedna z legend programu Apollo a zvláště lidí, kteří skutečně k Měsíci letěli a také se po něm pohybovali se záměrem plnit "pracovní"-výzkumný plán. Přesto, že astronaut hovořil o své přípravě na kosmický let, přes svojí vlastní realizaci až po přistání a život po kosmickém letu-bylo jeho vyznání k bohu. Tedy propojení reálného světa astronauta a hledání boží přítomnosti nejen v jeho životě , ale v životech všech lidí planety Země.
Mnozí z naší komunity, kteří se zabývají kosmonautikou a její historií a také sběratelstvím se na tuto návštěvu neskrývaně velice , velice těšili. Velmi rychle byly připraveny materiály, které by byly žádoucí na autogram., otázky na co se v rychlosti zeptat……nachystat fotoaparát-prostě si těch okamžiků užít plnými doušky. Mi se nepodařilo vyřídit volno u zaměstnavatele, a tak řádky, které budete číst patří mým kolegům. Pan Duke se pohyboval na dvou místech -Hradci Králové a Praha. Toto jsou dojmy a fotografický materiál naších kolegů, a proto respektujte jejich pohled na věc návštěvy astronauta Ch.Duke.
V Hradci Králové:


Postřehy ze setkání s astronautem Charlesem Dukem v Hradci Králové.
Akci pořádala církev Element a pražská organizace PrimeNet v kině Centrál.
Do předsálí kina pouštěli zájemce ve 12,45 a každému dali číslo, aby šlo dovnitř tolik lidí, kolik je sedadel 340. Do sálu jsme mohli jít ve 13,30 a Charles Duke přišel s manželkou chvilečku po 14 hodině. V předsálí jsem se setkala se s dalšími znáními z různých kosmonautických akcí, takže čas rychle utekl.
Setkání zahájil zástupce Elementu a pak předal slovo Charlesovi Dukovi a ten povídal o svém životě a jak se připravoval na let do vesmíru a promítl asi 15 min film o letu Apollo 16. Dále mluvil o životě po návratu z Měsíce a jak našel cestu k Ježíši. Promluvila i jeho žena Dotty. Nakonec odpovídal na dotazy posluchačů. To vše trvalo cca 1 hodinu. Pořadatel vylosoval 5 posluchačů, kteří přednostně mohli získat 1 autogram,vyfotografovat se nebo si potřást rukou s Dukem, ostatní museli stát ve frontě. Já jsem byla celkem vpředu a nechala jsem si podepsat připravenou kartičku a potřásla jsem si s ním rukou a spěchala na vlak. Jak dlouho tam ještě Duke zůstal to nevím, avizovaných bylo 90 minut, to musí napsat jiní. Manželka prodávala knihu a DVD. Duke pěkně mluvil a byl vstřícný k žadatelům o podpis nebo foto.
zdravím všechny Majak49
Foto pořídil a dal k dispozici veřejnosti kolega Bezo58. Respektujte autorská práva všech fotografií poskytovatelů ! Na snímku je vidět kolegyni Majak 49 při žádosti o autogram a také lidské poděkování. A tak by to mělo být vždy, v rámci slušného chování a lisdkého přístupu "Klobouk dolú"!!!!!!
*

Výstava Sojuz Apollo zahájena

7. března 2015 v 20:00 | Jnvj33 |  AKCE-výstavy a setkání
5.3.2015 v 17.00 zahájeno.............výstava Sojuz Apollo. Přesně tak jak se avizovalo s dostatečným předstihem pozvánkou na www.spacedaniel.blog.cz
Díváte se na snímek ze zahájení výstavy a tedy z tzv. Vernisáže. Autor výstavy i odpovědná osoba kulturního domu zahájili uvítacím proslovem k návštěvníkúm výstavy.

Náš kolega je dlouholetý a zkušený vystavovatel. Pamatoval i na výročí společného kosmického letu SOJUZ-APOLLO.
To, že se výstava musela organizovat s dostatečným předstihem asi není potřeba připomínat. Bylo zapotření vybrat z obsáhlé sbírky exponáty, které tresentovaly historickou událost na , kterou se zavzpomínalo po oněch 40 ti letech od realizace.

Oficiální zahájení Hlavní organizátor výstavy a představitel kultúrního domu. Proslov a zahájení výstavy ze dne 5.3.2015
Momentkami si přiblížíme tuto výstavu :-)
K vidění je filatelie se zajímavými náměty a razítky pošty data kosmického letu. Stejně tak k vidění jsou i vlastnoruční autogramy účastníkú kosmického letu jak za tehdější SSSR tak USA. Doloženo je i několik historicjkých věcí jako jsou knihy,tiskový materiál doby a dokumentární fotografie.
*
Takže pokud si najdete čas a chut zajít se na tuto výstavku podívat- pak máte šanci. Svou "stopu" na výstavě múžete zanechat v návštěvní knize.
............Račte vstoupit vážení...................
text spacedaniel
foto- jnvj33


Překvapení

1. března 2015 v 22:08 | spacejulius47 |  Vaše rada a pomoc
Sbírání je samé překvapení.

To, že sbírání podpisů astronautů a kosmonautů je v řadě případů spojeno s řadou překvapení, se psalo již mnohokrát. Tentokráte jsem ale zažil překvapení i já sám. V prosinci 2010 jsem odeslal japonskému astronautovi Takeo Doimu na jeho pracoviště u OSN ve Vídni žádost o podpis na fotografiích posádek STS-87 a STS-123. Když jsem po roce nedostal žádnou odpověď, tak jsem do Vídně poslal další dopis s poníženým dotazem po mé zásilce. A opět bez jakékoliv reakce. Takže jsem materiál "odepsal", udělal fotky nové a nechal je postupně podepsat řadou dalších astronautů. A pak přišlo v únoru letošního roku překvapení. Dorazila velká obálka (A4) z OSN Vídeň. A v ní obě moje fotografie podepsané, k tomu velká litografie NASA s portrétem T.Doiho a jeho podpisem a fotografie A4 celého osazenstva STS-123 na oběžné dráze opět s podpisem T.Doiho. Přiložena byla i moje nepoužitá a ofrankovaná obálka, kterou jsem v roce 2010 zaslal pro případnou odpověď. Takže po více jak čtyřech letech jsem z velmi vzdálené Vídně dostal odpověď. Vysvětlení se nabízí přibližně dvojí - buď Doi dostává do Vídně takové množství žádostí o podpis, že na mne došlo až po čtyřech letech, anebo moje žádost ležela někde čtyři roky zapomenutá a Doi ji objevil až nyní, kdy si dělal pořádek v kanceláři. Kloním se ke druhé variantě. V mezičase oněch čtyř let jsem na nové fotografie posádek STS-87 a STS- 123 získal podpisy většiny členů posádek, kromě T.Doiho. Takže mi nyní nezbývá nic jiného než doufat, že Doiho ještě jednou potkám, aby mohl připojit svůj podpis k ostatním členům svých posádek a tak posádky dokompletovat. Jinými slovy v případě tohoto japonského kosmonauta stojím opět na samém začátku.
SPACEJULIUS47