Říjen 2015

Setkání s ruským kosmonautem Samokutajevem.

28. října 2015 v 19:44 | spacejulius47 |  AKCE-výstavy a setkání
Napsal Spacejulius47:

V sobotu 24.10.2015 se v Morgenröthe-Rautenkranz v Německu konalo výroční zasedání spolku, který obhospodařuje místní muzeum kosmonautiky. Na fotografii je zachycen název tohoto setkání ještě před tím, než pořadatelé po mém upozornění opravili chyby v ruském překladu. Už jsem jako Chruščov - kecám do všeho, od kosmonautiky až po překlady z jiných jazyků.
Čestným hostem tohoto setkání byl ruský kosmonaut A.M.Samokutejev, kterého doprovázela manželka. Vzhledem k tomu, že se letos slaví 50.výročí prvního výstupu člověka do otevřeného kosmického prostoru, byla úvodní přednáška ruského kosmonauta věnována této problematice - tj. historii ruských výstupů do volného vesmíru a pracím s tím spojených.

S kosmonautem A.M.Samokutajevem a jeho manželkou jsem se již několikrát setkal (Mittweida, Köln a./R., Stockholm) a to bylo při setkání v Morgenröthe okamžitě znát. Ono se na Vás cizí okolí dívá okamžitě jinak, když čestný host akce k Vám přijde, pozdraví Vás a jako jediného z přítomných i obejme.

Po přednášce byla tradiční autogramiáda, které se zúčastnil i S.Jähn. Vzhledem k tomu, že díky předchozím setkáním jsem již žádné autogramy nepotřeboval, využil jsem příležitost a krátce jsem pohovořil i s manželkou kosmonauta. Nejzajímavější byla její reakce na otázku, zda chce manžel ještě alespoň jednou letět. "On ano, ale já jsem proti". Takže až budoucnost ukáže, kdo v této rodině vládne. Ukazuje se totiž, že adaptace na pozemské podmínky po delším kosmickém letu není až taková procházka růžovou zahradou, jak je oficiálně často presentováno.

V očekávání................momenty před příchodem hosta-kosmonauta Samokutajevem. Velké promítací plátno a připravený řečnický stolek....a se čeká na zahájení a na hosta. Jistě bude mezi vámi "kolegy" také mnoho těch, kteří již alespon jednou byli v Morgenröthe-Rautenkranz v Německu. Patrně tak zavzpomínají a budou vědět kde to je a v konkrétních prostorách musea se vše dělo.
A vše začalo. Hlavní aktér, na kterého všichni byli zvědavi je zde. Dámy a pánové představuji Vám: kosmonaut Samokutjajev Aleksandr Michajlovič. Velmi zajímavé vyprávění o svém kosmickém letu a plnění programu letu. Bylo jistě co poslouchat a i v presentaci se na co dívat.

A došlo i na diskuzi .......a také na autogramiádu. Bylo dost zájemcú, kteří si nechtěli nechat ujít podepsat si tohoto kosmonauta ruska. Bezesporu je to velká vzpomínka, kterou se rád pochlubí kdejaký sběratel nejen u nás ,ale i v zahraničí.

Tak a to je zatím vše. Jakmile se zase vydám na cestu, pak budete moci zase číst nějaký ten malý report z akce,kterou jsem navštívil.
Přeji hodně štěstí a pohody.
Spacejulius47


RADA

7. října 2015 v 22:37 | spacejulius47 |  Vaše rada a pomoc
Ahoj,
k Japoncům mohu sdělit, že již ca. před 1,5 rokem JAXA, respektice její kancelář astronautů, sdělila, že již nebude zajišťovat podpisy japonských kosmonautů. A jak je vidět, slovo dodržela.
Zdraví
spacejulius47

XXVIII.Celosvětový kongres ASE, Stockholm

7. října 2015 v 21:43 | spacejulius47 |  Autogramy-podepsané materiály
XXVIII.Celosvětový kongres ASE, Stockholm
Ve dnech 21.-26.9.2015 proběhl ve Stocholmu již tradiční kongres ASE. Letošního kongresu se zúčastnila, dle organizátorů, vice jak stovka astronautů a kosmonautů. Já osobně jsem ale celou řadu z nich po celou dobu kongresu nezahlédl ani koutkem oka. Letošní kongres byl zajímavý tím, že se jej zúčastnila řada astronautů, kteří se až dosud na předešlých kongresech nikdy neobjevili. Jenom z Ameriky bylo přibližně 25 "nováčků". Takového Billa Anderse z programu Apollo člověk nepotkává každý den, rovněž Mc Candlese nepotkáte dvakrát do týdne na Václaváku. Ruská kosmonautka Serova byla ještě krátce po letu, takže se prozatím chovala naprosto normálně, můžeme pouze doufat, že se z ní nestane nepřístupná celebrita, jako je tomu v případě některých jiných ruských kosmonautek. Až na nepatrné výjimky lze říci, že účastníci kongresu se k dotírajícím žadatelům o autogram či společné foto chovali značně vstřícně. To už ani nemluvím o charitativním večeru 23.9.2015 (vstup 500,- nebo 100,-USD), kdy přítomní astronauti překypovali ochotou jak k podpisování, tak i ke společnému focení či povídání o svých letech. S jistou dávkou obavy nad výsledkem jsem požádal o autogram dalšího zástupce programu Apollo a to Rusty Schweickarta. Nejen že mi podepsal posádku Apolla 10, ale ještě byl překvapen tím, že mám na podpis pouze jednu fotku. Nemohl jsem mu vysvětlovat, že tu fotku jsem s sebou měl z jisté nostalgie již na několikátém kongresu, aniž bych počítal s tím, že mi ji někdy opravdu podepíše. Atmosféra večera byla velmi uvolněná, orchestr astronautů ve složení Helmsová, Colemanová, Hadfield a Walz opravdu válel a sklízel jeden potlesk za druhým. I když autogramy nejsou můj rozhodující zájem, tak jsem neodolal "podpisovému běsnění" a svoji sbírku jsem pouze na tomto večeru doplnil o více jak 50 autogramů na fotky posádek, na obálky ze dne startu či pouze na portréty astronautů. Mohlo toho být i dvakrát tolik, ale to by člověk musel mít k ruce sekretářku. Několik ukázek "úlovků" je v příloze.


spacejulius47

Příloha:
Tak to je majsteštyk !!!!!!! To se nbepodaří jen tak. A julek využil náležitě a vhodně příležitost-já jen za sebe velmi gratuluji-to je špice.
..........a první kosmická turistkyně :-) Ansari. Stále usměvavá žena-taky se moc líbí-velmi atraktivní snímek.
Och Bruce....taky dost ceněný autogram. Mezi sběrateli putuje dost autopenú, a mnozí jsou dokonce přesvědčení o pravosti. Takže srovnejte-tady je skutečně originál :-)
:-) další rybka v rybníce. Kosmonautka Serova, velmi příjemná fotografie. Od kolegú se už ví ,že je velmi přátelská......pokud se chováte slušně !
....taky se cení-takže primisima úlovek
a nakonec.....z Číny človíček. Taky se to nepodaří jen tak hned. :-)

Julku gratuluji dobře jsi "ulovil"-spacedaniel