Setkání s ruským kosmonautem Samokutajevem.

28. října 2015 v 19:44 | spacejulius47 |  AKCE-výstavy a setkání
Napsal Spacejulius47:

V sobotu 24.10.2015 se v Morgenröthe-Rautenkranz v Německu konalo výroční zasedání spolku, který obhospodařuje místní muzeum kosmonautiky. Na fotografii je zachycen název tohoto setkání ještě před tím, než pořadatelé po mém upozornění opravili chyby v ruském překladu. Už jsem jako Chruščov - kecám do všeho, od kosmonautiky až po překlady z jiných jazyků.
Čestným hostem tohoto setkání byl ruský kosmonaut A.M.Samokutejev, kterého doprovázela manželka. Vzhledem k tomu, že se letos slaví 50.výročí prvního výstupu člověka do otevřeného kosmického prostoru, byla úvodní přednáška ruského kosmonauta věnována této problematice - tj. historii ruských výstupů do volného vesmíru a pracím s tím spojených.

S kosmonautem A.M.Samokutajevem a jeho manželkou jsem se již několikrát setkal (Mittweida, Köln a./R., Stockholm) a to bylo při setkání v Morgenröthe okamžitě znát. Ono se na Vás cizí okolí dívá okamžitě jinak, když čestný host akce k Vám přijde, pozdraví Vás a jako jediného z přítomných i obejme.

Po přednášce byla tradiční autogramiáda, které se zúčastnil i S.Jähn. Vzhledem k tomu, že díky předchozím setkáním jsem již žádné autogramy nepotřeboval, využil jsem příležitost a krátce jsem pohovořil i s manželkou kosmonauta. Nejzajímavější byla její reakce na otázku, zda chce manžel ještě alespoň jednou letět. "On ano, ale já jsem proti". Takže až budoucnost ukáže, kdo v této rodině vládne. Ukazuje se totiž, že adaptace na pozemské podmínky po delším kosmickém letu není až taková procházka růžovou zahradou, jak je oficiálně často presentováno.

V očekávání................momenty před příchodem hosta-kosmonauta Samokutajevem. Velké promítací plátno a připravený řečnický stolek....a se čeká na zahájení a na hosta. Jistě bude mezi vámi "kolegy" také mnoho těch, kteří již alespon jednou byli v Morgenröthe-Rautenkranz v Německu. Patrně tak zavzpomínají a budou vědět kde to je a v konkrétních prostorách musea se vše dělo.
A vše začalo. Hlavní aktér, na kterého všichni byli zvědavi je zde. Dámy a pánové představuji Vám: kosmonaut Samokutjajev Aleksandr Michajlovič. Velmi zajímavé vyprávění o svém kosmickém letu a plnění programu letu. Bylo jistě co poslouchat a i v presentaci se na co dívat.

A došlo i na diskuzi .......a také na autogramiádu. Bylo dost zájemcú, kteří si nechtěli nechat ujít podepsat si tohoto kosmonauta ruska. Bezesporu je to velká vzpomínka, kterou se rád pochlubí kdejaký sběratel nejen u nás ,ale i v zahraničí.

Tak a to je zatím vše. Jakmile se zase vydám na cestu, pak budete moci zase číst nějaký ten malý report z akce,kterou jsem navštívil.
Přeji hodně štěstí a pohody.
Spacejulius47

 


Komentáře

1 spd | E-mail | 29. ledna 2016 v 22:49 | Reagovat

Dobré stránečny jen by to chtělo častěji přispívat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama