Březen 2016

Filatelistická výstava EUROSPACE 2016

31. března 2016 v 10:22 | spacedaniel |  AKCE-výstavy a setkání
Vážení přátelé a příznivci kosmonautiky.,
Tímto způsobem Vás chci upozornit na akci s kosmonautikou spojenou. Tak nějak s předstihem Vám chci poskytnout informaci o chystané mezinárodní filatelistické výstavě.
Co se tedy chystá ?
Výstava filatelie zachycující rozhoj kosmických letú a doplňující výstava autogramú kosmonautú a astronautú

Národní filatelistická výstava s mezinárodní účastí EUROSPACE 2016
Výstava se bude konat v prostorách Ruského střediska vědy a kultury, Na Zátorce 16, Praha 6 ve dnech 12. - 17. 4. 2016, a to při příležitosti 55.výroči prvního letu člověka do vesmíru (J.A.Gagarin) a 38. výročí letu prvního evropského kosmonauta V.Remka.
Na výstavě budou celkem tři soutěžní třídy a to - Astrofilatelie - Třída tematická (pouze kosmos a astronomie) - Třída volné filatelie (opět pouze kosmos).Předpokládá se 100 výstavních rámů (á 16 listů A4) pro soutěžní exponáty a 25 rámů pro exponáty jury. Doprovodnou akcí bude výstava podpisů astronautů a kosmonautů (část z nich lze označit za "volnou filatelii"),kde je plánováno 30-40 rámů.
Jury výstavy bude pracovat v mezinárodním obsazení a to Julius Cacka (ČR), Igor Rodin (Rusko), Miri Matejka (Rakousko), Petr Fencl (ČR). K výstavě bude příležitostné razítko, které zajišťuje Česká pošta. Součástí výstavního katalogu bude i příležitostní list Čs.pošty (černotisk) s původním otiskem známky k letu J.Gagarina z roku 1961.
Byly zprovozněny i webové stránky výstavy (www.eurospace2016.blogspot.com), kde jsou potřebné informace zveřejňovány nejen v češtině, ale i v angličtině. Záštitu nad výstavou převzal první evropský kosmonaut V.Remek a velvyslanec Ruska v ČR.
Výstava je pořádána SČF ve spolupráci s Ruským centrem vědy a kultury, Sekcí astrofilatelie FIP a Ruskou národní akademií filatelie. Výstava má uznání FEPA.
Jakékoliv další informace je možno získat buď na výše uvedených webových stránkách, anebo přímo u předsedy organizačního výboru J.Cacky e-mail: julius@atlas.cz, případně
00420-603 587 593.
Eurospace 2016
VÝSTAVNÍ PROPOZICE
Cíle výstavy
Výstava EUROSPACE 2016 je pořádána při příležitosti 55. výročí kosmického letu J.A.Gagarina a
38. výročí kosmického letu prvního československého a českého kosmonauta V.Remka. Tato výstava je soutěžní specializovanou filatelistickou výstavou ve dvou stupních -výstavy
1.stupně a výstavy 3.stupně. Cílem výstavy je propagovat filatelii a kosmonautiku současně.
Pro filatelisty jak domácí, tak i zahraniční, představuje tato výstava možnost získání kvalifikace pro výstavy vyššího stupně.
Pořadatelé výstavy
Pořadatelem výstavy je Svaz českých filatelistů (dále jen SČF), který ji zajišťuje prostřednictvím
Sekce KOSMOS při ČNS, která úzce spolupracuje s Ruským střediskem vědy a kultury. Na letošním
kongresu v Aténách byla výstavě udělena podpora FEPA (Federace evropských filatelistických
svazů). O záštitu nad výstavou byla požádána primátorka Hlavního města Prahy, první
československý a český kosmonaut V. Remek a rovněž velvyslanec Ruské federace v
ČR. Výstavu po dobu její přípravy a konání zastupuje Organizační výbor (dále jen OV), který má konečnou rozhodovací pravomoc.
Místo a datum konání výstavy Výstava se bude konat prostorách Ruského střediska vědy a kultury, Na Zátorce 16, Praha 6 ve dnech 12. -17. 4. 2016.

Program celého trvání výstavy se ještě upřesnuje. Jakmile bude k dispozici najdete jej zde !
Netrvalo to dlouho a je zde už schválený kompletní program celé výstavy. Zde tedy je a nyní záleží na Vás jak se rozhodnete a jak si rozvrhnete svúj volný čas.

Národní filatelistická výstava s mezinárodní účastí «Eurospace 2016»
12. -17. dubna 2016

Datum a čas Název akce Místo konání
12. -17. dubna «Eurospace 2016».
"Křišťálový" sál RCVK, Praha
12.4.
úterý
16:00 Slavnostní otevření výstavy
Vstup pouze pro zvané
Vstupní hala RCVK
13.-17.4.
10:00- 18:00 Prodej výstavních katalogů a dalších filatelistických materiálů, včetně materiálů na autogramiády Vstupní hala RCVK
13.4
středa
16:00 Setkání a beseda s O.Pelčákem (náhradník V.Remka) a M.Fulierem (náhradník Belly)
Po besedě autogramiáda
Kinosál RCVK
14.4.
čtvrtek
16:00 Setkání a beseda se S.Zaljotinem, nelze vyloučit i účast S.Volkova
Po besedě autogramiáda
Kinosál RCVK
14.4.
čtvrtek
17:30 Promítnutí filmu
«Гагарин. Первый в космосе» (2013 года)
Film je věnován prvním krokům člověka do vesmíru a samotnému osudu J.A.Gagarina
Před vlastním promítáním pohovoří o tvorbě a vzniku tohoto filmu Oleg Kapaněc, který je hlavním producentem firmy "Kremlin Film". Kinosál RCVK
15.4.
pátek
14:00 Diskuzní setkání evropských astrofilatelistů
Kinosál RCVK
15.4.
Pátek
18:00 Palmaré - předání diplomů a medailí Místo bude upřesněno
16.4.
sobota
10:00 - 17:00
Poštovní přepážka České pošty na výstavě Vstupní hala
16.4.
sobota
10:00 - 12:00 Beseda jury s vystavovateli u exponátů "Křišťálový" sál RCVK, Praha
17.4.
neděle
10:00 - 12:00 Ve 12:00 hodin se výstava pro veřejnost uzavírá,
Od ca. 13:00 hodin budou vydávány exponáty vystavovatelůmKosmonaut Faríz-Syrský kosmonaut dnes

11. března 2016 v 13:23 | spacedaniel |  OSTATNÍ
Kosmonaut Sýrie-V roce 1987, se stal kosmonaut Muhammed Faris národním hrdinou Sýrie. Byl chápán a ctěn jako Neil Armstrong arabského světa .
Díky mezinárodnímu programu letů lidí do vesmíru se tak stalo díky podpoře tehdy Sovětské iniciativě v rámcích programu INTERKOSMOS. Dnes tento kosmonaut i s rodinou žije v tureckém exilu, a sám si vytýčil nový cíl a životní poslání. Snaží se zasadit za uprchlíky své země Sýrie .,a důstojné zacházení s nimi. Svou kancelář má ve zchátralé budově v istanbulské čtvrti Fatih., tzv. Little Syria.


Muhammed Faris je uprchlíkem, stejně jako lidé ,kteří dnes utíkají za lepší existencí Zažil kariérní růst od pilota ke kosmonautovi. Byl vojenským poradcem v Asadově režimu, stejně tak jako demonstrantem proti Asadovi ,rebelem a nakonec i emigrantem s těžkými začátky a nelehkým životem.
V Sýrii je Faris národní hrdina, školy, letiště a ulice nesou jeho jméno. Medaile na zdi jeho kanceláře ctí jeho životní úspěchy jako kosmonauta své země. Faris je zastáncem účinného dialogu jak řešit problémy v Sýrii , není zastáncem řešit problém problém zbraněmi.
V srpnu 2012 se Faris rozhodl, že nic nenechá náhodě. A tak sbalili s ženou to nejnutnější do auta, a i se třemi dětmi aniž by vzbudil podezření přejel přes turecké hranice. V jeho případě jde o jednoho z nejvýznamnějšího uprchlíka Asadova režimu.
Jeho životní anabázi vystihuje v nové knize Interkosmos on sám a spolu autor Bert Vis. O jeho kolegovi a záložním kosmonautovi Munir Habibovi však není známo nic. Po té co skončilo "zadání" kosmického letu Sojuz T-3., se pan Habíb vrátil zpět do Sýrie. Zde zastával vedoucí funkci u leteckého útvaru do roku 2001. Od tohoto roku byl vedoucím institute odborných dovedností lidí žijících v městečku Aleppo. Dnes další osud jeho samého , dvou jeho dětí a ženy není znám. Městečko Aleppo je dnes v rozvalinách.