Kosmonaut Faríz-Syrský kosmonaut dnes

11. března 2016 v 13:23 | spacedaniel |  OSTATNÍ
Kosmonaut Sýrie-V roce 1987, se stal kosmonaut Muhammed Faris národním hrdinou Sýrie. Byl chápán a ctěn jako Neil Armstrong arabského světa .
Díky mezinárodnímu programu letů lidí do vesmíru se tak stalo díky podpoře tehdy Sovětské iniciativě v rámcích programu INTERKOSMOS. Dnes tento kosmonaut i s rodinou žije v tureckém exilu, a sám si vytýčil nový cíl a životní poslání. Snaží se zasadit za uprchlíky své země Sýrie .,a důstojné zacházení s nimi. Svou kancelář má ve zchátralé budově v istanbulské čtvrti Fatih., tzv. Little Syria.


Muhammed Faris je uprchlíkem, stejně jako lidé ,kteří dnes utíkají za lepší existencí Zažil kariérní růst od pilota ke kosmonautovi. Byl vojenským poradcem v Asadově režimu, stejně tak jako demonstrantem proti Asadovi ,rebelem a nakonec i emigrantem s těžkými začátky a nelehkým životem.
V Sýrii je Faris národní hrdina, školy, letiště a ulice nesou jeho jméno. Medaile na zdi jeho kanceláře ctí jeho životní úspěchy jako kosmonauta své země. Faris je zastáncem účinného dialogu jak řešit problémy v Sýrii , není zastáncem řešit problém problém zbraněmi.
V srpnu 2012 se Faris rozhodl, že nic nenechá náhodě. A tak sbalili s ženou to nejnutnější do auta, a i se třemi dětmi aniž by vzbudil podezření přejel přes turecké hranice. V jeho případě jde o jednoho z nejvýznamnějšího uprchlíka Asadova režimu.
Jeho životní anabázi vystihuje v nové knize Interkosmos on sám a spolu autor Bert Vis. O jeho kolegovi a záložním kosmonautovi Munir Habibovi však není známo nic. Po té co skončilo "zadání" kosmického letu Sojuz T-3., se pan Habíb vrátil zpět do Sýrie. Zde zastával vedoucí funkci u leteckého útvaru do roku 2001. Od tohoto roku byl vedoucím institute odborných dovedností lidí žijících v městečku Aleppo. Dnes další osud jeho samého , dvou jeho dětí a ženy není znám. Městečko Aleppo je dnes v rozvalinách.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama