Začátky TT

13. května 2017 v 17:46 | TT |  Autogramy-podepsané materiály
Tak a máme tady mezi sebou nového kolegu sběratele. Nadšeného sběratele a také jeho první příspěvek na těchto stránkách.
spacedaniel@post.czJeho přezdívkou bude TT


Když jsem v roce 2011 začal sbírat autogramy, neměl jsem vyhraněnou oblast, které bych se věnoval více než jiným, či dokonce, o kterou bych se zajímal jako jedinou. Přesto jsem se postupně zaměřil na podpisy kosmonautů, potažmo astronautů. Jako každého sběratele, mě nevyjímaje, jsem největší snahu vyvinul při shánění autogramů od astronautů programu Mercury - Gemini - Apollo.
Bohužel se ukázalo, že příhodnou dobu na sbíraní jsem "prošvihl" asi o dvacet let. Oficiální seznam astronautů ochotných se podepsat byl až nebezpečně krátký. Pouze John Glenn zůstal věrný svému příslibu a i ve svých devadesáti letech (!) se podepisoval zcela zdarma, což byla věc naprosto nevídaná a jsem za ní zpětně moc vděčný. Fred Haise tou dobou sice oficiálně poštou neodpovídal, ale bylo možné mu napsat a s trochou štěstí i on odpověděl. Po zakoupení knih od pánů Lovella a Cernana jsem získal i jejich podpisy bez nutnosti platit vysoké poplatky, které si jinak účtovali. Tím se ovšem vyčerpala možnost - tedy podle všech oficiálních zpráv - na zisk podpisů astronautů z éry dobývání Měsíce, tedy bez placení sto a více dolarových poplatků.
Tou dobou jsem ale na internetu narazil na zajímavý článek, pravda několik let starý, od Patrika Pluhaře, který popisoval svou zkušenost se ziskem Edgara Mitchella, který mu podepsal obrázek, který namaloval jeho malý synovec. Od této zprávy uteklo tou dobou už více jak deset let, ale rozhodl jsem se zkusit štěstí a jít na to obdobně. Zaúkoloval jsem svou maminku, která umí nadobyčejně hezky kreslit a ta mi v průběhu několika měsíců vytvořila pár portrétů Apollo astronautů, které jsem postupně posílal na jejich adresy. Ke každému jsem přiložil několikastránkový dopis a fungovalo to! Jako první mi odpověděl Frank Borman, následován Mitchellem a Gordonem. Dnes se sbírka rozrostla ještě o další. Přestože jsou v Česku mnohem větší sbírky, než ta má, jsem rád, že se mi i v současnosti daří získávat tak vzácné autogramy, navíc často s věnováním, bez nutnosti platit vysoké sumy.
Jen pro zajímavost přidávám seznam astronautů, kteří mi odpověděli a podepsali buď kreslený portrét, nebo fotografii:
Frank Borman
Jim Lovell
James McDivitt
Russell Schweickart
Tom Stafford
Richard Gordon
Fred Haise
Edgar Mitchell
Al Worden
Charlie Duke

(pro ukázku z mojí sbírky)
S přátelským pozdravem TT
 


Aktuální články

Reklama